Tampa Bays matchvinnare Tyler Johnson, i vitt, kämpar med Pittsburghs Brian Dumoulin. Foto: TT Nyhetsbyrån.

Rumpmål gav Tampa suddenseger

Uppdaterad
Publicerad

Tampa Bay vann den femte Stanley Cup-semifinalen mot Pittsburgh med 4-3, efter förlängning, och tog därmed ledningen i matchserien med 3-2.

– Förhoppningsvis har vi lärt oss något av det som hände förra året och fixar det här på hemmaplan nu men det blir årets svåraste match. De kommer vara oerhört desperata, säger Tampas Anton Strålman till Aftonbladet. 

Jason Garrison drog upp pucken på vänstersidan och sköt ett skott mot målet. Där stod Tyler Johnson och bökade och via hans rumpa gick pucken upp högt i målet för 4-3 blott 53 sekunder in i sudden.

Hans naturliga reaktion var att åka fram och krama om Garrison som ”målskytt” men det var alltså Johnson som fick äran för målet.

Pittsburgh ledde med 2-0 och 3-2 (till tre minuter före slutet av ordinarie tid).

– Hos mig finns det ingen tvekan om att vi kommer tillbaka hit för en Game 7, säger 2-0-målskytten Patric Hörnqvist.

Fakta: NHL-slutspelet

Pittsburgh–Tampa Bay, 2–3 i matcher (nästa match tisdag, Tampa)

St Louis–San Jose, 2–2 i matcher (måndag, St Louis)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.