Linus Söderström ägs av Djurgården, men är utlånad till Vita Hästen i Hockeyallsvenskan. Där har det blivit 27 matcher (92,74 i räddningsprocent). Men karriärens kanske bästa insats kom idag – mot ett USA som dominerade men inte lyckades få in pucken.
Tidigt i andra perioden gjorde Alexander Nylander 1-0 för Sverige, efter en snabb omställning.
Därefter var det under långa stunder USA mot Linus Söderström. Tillsammans med ett vilt kämpande lag lyckades han hålla undan – totalt blev det 46 räddningar.
– Försvaret var riktigt bra. De räddade mig hur många gånger som helst, säger Söderström.
USA:s stjärna imponerade
I USA-lägret var man imponerade av målvakten.
– Jag tror att jag aldrig mött en så bra svensk målvakt, säger supertalangen Auston Mathews.
Det var Sveriges första seger mot USA i JVM-sammanhang sedan 1996.
– Alla jobbar stenhårt i laget. Sedan var Linus väldigt bra i kassen också. Det var grymt. Nu ska vi vinna gruppen, säger Alexander Nylander.
– Spelarna hade verkligen glöden. Det kändes innan matchen. Idag räckte det till seger, trots att vi drog på oss många onödiga utvisningar, säger förbundskapten Rikard Grönborg.
Kvällens andra match i samma grupp slutade 6-1 till Kanada mot Danmark. Sverige är enda laget i gruppen med full pott efter två spelade matcher.