Skotten Murray hade inför singelmatchen mot David Goffin gett Storbritannien ett gyllene läge att ha hem titeln efter dubbelvinsten kvällen innan tillsammans med sin bror Jamie.
Och när Murray med en magisk lobb avgjorde matchen mot David Goffin var saken klar. Storbritannien var DC-mästare för första gången på nästan 80 år efter totalt 3-1 i matcher mot Belgien.
– Det känns fantastiskt. Jag trodde aldrig att vi skulle få chansen att vinna och kan inte tro att vi gjorde det. Alla har spelat på en otroligt hög nivå, säger en lycklig Murray efter vinsten.
Den avgörande singelmatchen mot Goffin slutade med siffrorna 6-3, 7-5 och 6-3 i Murrays favör. Totalt har Murray varit bidragande i elva av tolv brittiska DC-segrar under året, med 11-0 i matchfacit.