Det säger Internationella fotbollsförbundets ordförande Gianni Infantino.
– Bojkott och bestraffningar har aldrig löst några problem. Fifa är inte någon världspolis och verkligen inte världens dopningspolis, säger han till tidningen Der Spiegel.
– Våra disciplinära kommittéer tar hand om det som finns i McLarens rapport som handlar om fotboll.
Richard McLaren, som ansvarat för utredningen om dopning i rysk idrott, nämner i sin andra rapport att det finns 31 dopningsprov som det mixtrats med och som rör fotbollsspelare.
Bob-VM till Tyskland
Tyska Königssee får arrangera VM i bob 2017, meddelar det internationella bob- och rodelförbundet.
Mästerskapet skulle ha avgjorts i den ryska OS-staden Sotji, som dock fråntogs evenemanget efter de nya avslöjandena om den utbredda och statsunderstödda dopningen i Ryssland.
Enligt den andra delen av McLaren-rapporten, beställd av den internationella antidopningsbyrån Wada, blev åtminstone prover från fyra ryska OS-guldmedaljörer i Sotji 2014 manipulerade.