Foto: Bildbyrån

Fourcade fick inte igenom bojkott

Uppdaterad
Publicerad

Martin Fourcade fick inte med sig övriga länder kring en bojkott av ryska deltagare i tävlingar i världscupen på grund av dopningsmisstankar. Detta dagen innan tävlingen i Oberhof i mellersta Tyskland.

– Jag kan inte bojkotta någon på grund av rykten och vad som står i media, säger Emil Hegle Svendsen till NRK.

Ole Einar Björndalen anser att det stora arbetet ska inriktas på dem som eventuellt är skyldiga till dopning.

Fourcade förklarade i går att han inte genomför en bojkott själv.

”Jag är ingen Nelson Mandela”

– Jag vill inte offra mig för andra. Jag är ingen Nelson Mandela, förklarade fransmannen som tycker att det internationella skidskytteförbundet IBU borde gå längre än att frånta landet arrangemang.

Mötet i dag höll på i 1,5 timmar.

– Det blir ingen bojkott. Vi kommer att sklcka en lista till IBU med krav och så får vi se vad som händer, säger den tjeckiske åkaren Michal Slesingr som var en av initiativtagarna till mötet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.