Kalla föll – uppför. Foto: SVT

Kalla föll uppför i semifinalen

Uppdaterad
Publicerad

Det såg bra ut för Charlotte Kalla i den monstertuffa klassiska sprinten i Canmore på Ski Tour Canada. Men hon ramlade på väg uppför när hon tappade fästet i de lösa spåren och åkte ut på ett snöpligt sätt i semifinalen.

– Det blev inte som jag hade hoppats på. Det sliter på luftrören, vet inte om det är den höga höjden och den fuktiga luften. Var pigg men trött emellanåt. Det blev lösare när solen låg på och det var som att skära i smör och jag var inte beredd på att det skulle vara så löst. Var lite för ivrig, säger Kalla till SVT Sport om fallet.

Även suveränerna Therese Johaug och Heidi Weng åkte ut tidigt efter fall. De föll i samma isiga utförskurva och åkte ut i kvartsfinalen när de ledde sina heat överlägset. 

– Det som inte fick ske skedde. Skidan skar ut i lössnön och sedan var jag chanslös. Det är surt eftersom det var en sprintbana som passade mig så bra. Det var synd att jag och Heidi (Weng) inte nådde semifinal och final. Men nu får jag ta mig samman inför resten av touren, säger Johaug.

Trippelt norskt trots att de två bästa föll bort

Trots att de två bästa norskorna försvann tidigt blev det trippelt norskt på pallen med suveräna Maiken Caspersen Falla som tog sin åttonde seger av tolv möjliga.

– Segern i sprintcupen betyder allt för mig och var den som prioriterats. När det lyckades sä känns det så otroligt härlilgt. Om Stina fortsätter att utvecklas blir en svår konkurrent för oss, säger Maiken Caspersen Falla till SVT Sport.

Stina Nilsson kom aldrig till start och har fått bryta touren efter sjukdom. 

– Jag är inte dödssjuk men inte tillräckligt frisk för att köra med halsont och svårt att sova. Det är tråkigt men inte så farligt eftersom det varit en så bra säsong, säger Nilsson som tog beslutet redan i natt innan hon skulle kliva upp för att få priset för tredjeplatsen i sprintcupen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.