Född: 24 juni 1993 i Malung
Bor: Torsby
VM-starter: Gör sitt andra VM. Debut 2013 i Val di Fiemme.
VM-medaljer: 0 (femma i sprinten 2013)
VC-debut: 2012 VC-pallplatser: 7 (senaste i VM-genrepet i Östersund)
Bästa VC-resultat i vinter: Två andraplatser individuellt i Otepää och Davos. Seger i sprintstafetten i Otepää.
OS-starter: 1
OS-medaljer: 1
2014: Brons i sprintstafett
VM-form: Resultaten talar sitt tydliga språk – fem pallplatser i vinter och sämst sexa i de fem senaste VC-tävlingarna. 21-åriga Stina Nilsson är ett av Sveriges största medaljhopp i vinter.
Sagt inför VM: ”Skönt att ha (resultaten) i ryggen. En trygghet,men inte mer än så. Inför mästerskap är man helt nollställd och vem som helst kan överraska”.
”Jag försöker åka så smart som möjligt. Jag kommer inte ihåg vad jag gör när jag åker, utan det bara sker. När jag väl åker är det säkert medvetet men det är inget som jag kommer ihåg sedan. Inför mästerskap är man helt nollställd och vem som helst kan överraska”, sade sprinthoppet till SVT 17/2.