Foto: Bildbyrån

Stina Nilsson

Uppdaterad
Publicerad

Den svenska åkaren med flest pallplatser i vinter. 21-åringen, som tog brons i Sotji-OS, är ett av Sveriges absolut största medaljhopp.

Född: 24 juni 1993 i Malung

Bor: Torsby

VM-starter: Gör sitt andra VM. Debut 2013 i Val di Fiemme.

VM-medaljer: 0 (femma i sprinten 2013)

VC-debut: 2012 VC-pallplatser: 7 (senaste i VM-genrepet i Östersund)

Bästa VC-resultat i vinter: Två andraplatser individuellt i Otepää och Davos. Seger i sprintstafetten i Otepää.

OS-starter: 1

OS-medaljer: 1

2014: Brons i sprintstafett

VM-form: Resultaten talar sitt tydliga språk – fem pallplatser i vinter och sämst sexa i de fem senaste VC-tävlingarna. 21-åriga Stina Nilsson är ett av Sveriges största medaljhopp i vinter.

Sagt inför VM: ”Skönt att ha (resultaten) i ryggen. En trygghet,men inte mer än så. Inför mästerskap är man helt nollställd och vem som helst kan överraska”.

”Jag försöker åka så smart som möjligt. Jag kommer inte ihåg vad jag gör när jag åker, utan det bara sker. När jag väl åker är det säkert medvetet men det är inget som jag kommer ihåg sedan. Inför mästerskap är man helt nollställd och vem som helst kan överraska”, sade sprinthoppet till SVT 17/2.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.