Elisabeth Högberg, Anna Magnusson, Peppe Femling och Fredrik Lindström ställde upp för Sverige i mixed stafetten och det såg länge ut att kunna bära hela vägen till en pallplats men Lindström som gick ut som fyra lyckades inte närma sig tredjeplacerade Tjeckien under sista sträckan och det blev istället en kamp med Frankrike om fjärdeplatsen.
”Vi är ett hungrigt gäng”
Lindström pressade Jean-Guillaume Bétrix in på upploppet men föll till slut i en spurtstrid. Men inga sura miner för det, den svenska femteplatsen var den bästa i mixed stafett sedan 2012.
– Suveränt rolig dag, vi hade nog inte förväntat oss det här själva. Vi är ett hungrigt gäng i år, säger Fredrik Lindström till TV4.
Vann gjorde föga överraskande Norge, som var över halvminuten före tvåan Tyskland. Tjeckien slutade trea.