Sport > Övrig sport
Start | Idrottsgalan | Sportåret 2008 | Redaktionen SVT Sport

Tourledaren varnad fyra gånger

...och avstängd från landslaget

Publicerad 19 juli 2007 - 18:31
Uppdaterad 20 juli 2007 - 09:41

Danske Tour de France-ledaren Michael Rasmussen har flera gånger varnats för att han hållit sig undan dopningskontrollanter. Det avslöjar Danmarks Radio.

Video

Tour de France 2007

Enligt kanalen ska den 33-årige stjärnan ha gjort sig oanträffbar och låtit bli att berätta var han befinner sig under träningsperioder.

Enligt uppgifter från DR till SVT Sport har stjärnan varnats två gånger av danska förbundet och två gånger av internationella. Det krävs dock tre varningar, från en och samma instans, för att en cyklist ska stängas av.

Rasmussen medger att han varnats men säger att det bara skett en gång, och att orsaken var att ett brev blivit försenat i posten.

Rasmussens "otillgänglighet" och varningar har fått konsekvenser för hans delaktighet i landslaget. På det danska cykelförbundets hemsida går att läsa att Rasmussen stängts av från all cykling på landslagsnivå.

Det betyder att han inte får köra VM i Stuttgart i höst och inte heller OS nästa år. Beslutet ska ha fattats redan den 21 juni.

Laura Manninen och TT

lördag 21 november

Övrig sport 11:27

fredag 20 november

Övrig sport 23:49
Övrig sport 08:21

torsdag 19 november

Övrig sport 09:02

onsdag 18 november

Övrig sport 09:12

tisdag 17 november

Övrig sport 10:11
Övrig sport 08:34
Övrig sport 07:10

måndag 16 november

Övrig sport 16:41
Övrig sport 11:59
Therese Alshammar. Foto: Scanpix.

2/100 från världsrekord

Therese Alshammar vann 50 meter fritt i världscupfinalen i Singapore på 23,27, 2/100 från holländskan Marleen Veldhuis världsrekord från april 2008.

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Kalla: "Jag vill åka fort"

I dag inleds världscupen i Beitostölen med damernas 10 km fristil och herrarnas 15 km fristil. OS-hoppet Charlotte Kalla får alltså inleda världscupen med sin specialdistans.

Henrik Sedin gratuleras av Alex Burrows efter sitt mål mot Colorado. Foto: Scanpix.

"Fel" Sedin har nått målet

Med brorsan Daniel skadad har Henrik Sedin tagit över rollen som målkung. Henrik svarade för säsongens 13:e fullträff när hans Vancouver vände 0-2-underläge till seger med 5-2 över Colorado i NHL-ishockeyn.

Just nu: Världscupen

Världscupspremiär i längdskidor i Beitostölen. Damerna med Charlotte Kalla i spetsen är först ut. 10 kilometer fri stil.
13:05: Herrar 15 km F.
15:20: CL-handboll: Alingsås-Zagreb.
17:00: Big Air snoowboard på Stadion.
19:00: Big Air Freeski på Stadion.

lördag 21 november

ishockey 09:18

fredag 20 november

BASKET 21:57
HANDBOLL 21:31
Anja Pärson. Foto: Scanpix

Resultat live i Vintersportbevakaren

Nu drar vintersportsäsongen igång! I vinter kan du följa tävlingarna i de stora vinteridrotterna på i vår nya Vintersportbevakare.

Alternativ bild för flash innehåll.