För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Bild på den för Jan Malmsjö onämnbara personen
Malmsjö totalsågar Persbrandt
Publicerad 19 december 2007 - 23:32 Uppdaterad 20 december 2007 - 07:59
Skådespelaren Jan Malmsjö går nu till hårt angrepp mot kollegan Mikael Persbrandt efter hans avhopp från Dramaten i höstas.
Video
-Avhopparen, han har pissat på oss och sedan med hög svansföring efter några dagar är han på Fotbollsgalan som inget hade hänt, säger Malmsjö i ABC:s Eftersnack.
I programmet vägrar en upprörd Malmsjö nämna Persbrandt vid namn.
-Det var det svinaktigaste jag varit med om...ett flagrant kontraktsbrott, man häpnar, det förekommer bara inte.
Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.
Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång? Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?
Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.