För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Bakslag för F-kassan om sjukersättning
Publicerad 8 april 2008 - 18:58 Uppdaterad 8 april 2008 - 20:24
I fortsättningen kan Försäkringskassan inte utan vidare tvinga sjukskrivna att ta andra "lättare" jobb. En kvinna, som nekats sjukersättning och uppmanats söka arbete, vann i dag i Regeringsrätten.
Video
Kvinnan skulle enligt kassan söka ett "normalt förekommande arbete". Det tolkar Regeringsrätten som ett arbete med fulla prestationskrav och ringa eller ingen anpassning.
För en sjuk kan det enligt rätten vara svårt att hitta ett sådant arbete. Försäkringskassan vill inte kommentera domen i dag.
Fler kan få rätt Det handlar om en kvinna i 60-års-åldern från Södra Sverige som varit sjukskrivern i flera år. Enligt Läkarintygen är hon för sjuk för att arbeta men Försäkringskassan menade att hon skulle kunna ta ett annat lättare arbete, kanske till och med på heltid.
Försäkringskassan kan i dag inte överblicka exakt hur stora kosekvenser domen får, men har tidigare medgivit att en förlust innebär att många fler nu får rätt till sin sjukersättning.
LO menar att domen dessutom bör ge en fingervisning till regereringen som håller på att arbeta med en ny sjukförsäkringslag.
Sedan ett nytt, muterat virus upptäckts skärper norska hälsomyndigheter sin uppmaning till alla som smittats av svininfluensan att ta det virushämmande läkemedlet Tamiflu.
I fredagens Aktuellt: Studenterna får klara sig själva på högskolan. Över hälften av eleverna får mindre än nio timmars lärarledd undervisning i veckan, visar ny undersökning.
Stor spelskandal i europeisk fotboll. 200 matcher kan ha varit uppgjorda.
Klart med ny EU-president? Med statsvetaren NIKLAS BREMBERG i studion och SVT:s korrespondent JOHANNA JOHNSSON, som rapporterar om toppmötet direkt från Bryssel.