För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Utredare: Dyk igen vid Estonia
Publicerad 17 maj 2008 - 09:18 Uppdaterad 17 maj 2008 - 15:58
Fartygsforskare vid SSPA som studerat Estonias förlisning anser att de utredningar som hittills gjorts om orsaken till olyckan inte är till- räckliga och efterlyser nya dykningar vid vraket.
-Vill vi ytterligare skaffa oss säker- het i slutsatser måste man faktiskt går ner och titta på vraket, säger Claes Källström, SSPA, till SR Ekot.
Chalmersägda SSPA har på regeringens uppdrag genomfört en studie av förlis- ningen där flera olika scenarier testats med hjälp av bassängprover och datasimuleringar.
Ta upp rampen -Vi behöver ta upp till exempel några fönster för att undersöka dem närmare och också ta upp rampen som inte borde vara för svår att plocka upp, säger Claes Källström till Ekot i Sveriges Radio.
SSPA:s stuide har visat att att haverikommissionens förklaring att vatten trängde in genom det bortslitna bogvisiret är den mest troliga, men att andra mer spektakulära orsaker inte kan uteslutas.
Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.
Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång? Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?
Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.