För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Lättare att hyra ut i andra hand
Publicerad 30 maj 2008 - 12:42 Uppdaterad 30 maj 2008 - 15:48
Regeringen vill göra det lättare att hyra ut bostäder i andra hand. I en lagrådsremiss föreslås utvidgade möjligheter till andrahandsuthyrning.
Tillstånd ska ges när en hyresgäst "på grund av längre utlandsvistelse eller studier på annan ort har beaktansvärda skäl för att hyra ut sin lägenhet".
Utredningen som ligger till grund för lagrådsremissen föreslog i stället "tillfällig" utlandsvistelse.
Förslaget innebär också att skyldigheten att betala tillbaka oskälig hyra begränsas från två år till ett år.
Regeringen väntas senare föreslå skattelättnader för den som hyr ut i andra hand. Utredare har föreslagit att fribeloppet höjs från dagens 4.000 kronor per år till 18.000 kronor.
Motivet till förändringarna är att lätta på trycket på bostadsmarknaden.
Martin Hansson har fått massiv kritik efter att ha missat den solklara hands som ledde till att Frankrike nådde VM på Irlands bekostnad. Den svenske domaren ger dock inte upp.
I fredagens Aktuellt: Studenterna får klara sig själva på högskolan. Över hälften av eleverna får mindre än nio timmars lärarledd undervisning i veckan, visar ny undersökning.
Stor spelskandal i europeisk fotboll. 200 matcher kan ha varit uppgjorda.
Klart med ny EU-president? Med statsvetaren NIKLAS BREMBERG i studion och SVT:s korrespondent JOHANNA JOHNSSON, som rapporterar om toppmötet direkt från Bryssel.