För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Registrering av bloggare föreslås
Publicerad 26 juni 2008 - 10:06
Europaparlamentets utskott för kultur och utbildning har röstat för ett initiativbetänkande om att registrera och kontrollera bloggare.
Förslaget är tänkt att klargöra bloggares legala status och kategorisera dem utifrån åsikt och agenda. Parlamentet ska rösta om förslaget i höst.
Initiativtagaren, den estländska socialdemokratiska parlamentarikern Marianne Mikko, menar att yttrandefriheten gynnas om man ser namn och bild på den som skriver.
Martin Hansson har fått massiv kritik efter att ha missat den solklara hands som ledde till att Frankrike nådde VM på Irlands bekostnad. Den svenske domaren ger dock inte upp.
I fredagens Aktuellt: Studenterna får klara sig själva på högskolan. Över hälften av eleverna får mindre än nio timmars lärarledd undervisning i veckan, visar ny undersökning.
Stor spelskandal i europeisk fotboll. 200 matcher kan ha varit uppgjorda.
Klart med ny EU-president? Med statsvetaren NIKLAS BREMBERG i studion och SVT:s korrespondent JOHANNA JOHNSSON, som rapporterar om toppmötet direkt från Bryssel.