Svenskarna i ny Rapport-Sifo
"S skulle sköta ekonomin bättre"
|
|
Publicerad 31 augusti 2008 - 18:49
Uppdaterad 31 augusti 2008 - 21:19
|
Allt fler svenskar tror att en social- demokratisk regering skulle sköta Sveriges ekonomi bättre än vad den borgerliga regeringen gör. Det visar en Sifo-undersökning som Rapport låtit göra. Halvvägs in i mandatperioden tycker bara 36 proc att den sittande reger- ingen är bäst på att sköta ekonomin. 44 proc tror att en socialdemokratisk regering skulle göra ett bättre jobb. 44 proc av de tillfrågade tror att en socialdemokratisk regering skulle sköta jobbpolitken bättre medan 40 procent tror på de borgerliga. 
Toivo Sjörén,
-Det gör att läget är allvarligt för regeringen. Att inte ta hem opinionen i den ekonomiska frågan det gör att det är mycket svårare att vinna hem andra frågor. För det är en sorts bas för andra frågor, sysselsättning, sjukvård och ekonomi, säger Toivo Sjörén, opinionsansvarig Sifo.
Tvärtom Svenskarna tyckte tvärtom våren 2005. En opinionsundersökning 1,5 år före förra riksdagsvalet visade att svenskarna tyckte att det var de borgerliga som bäst skulle sköta landets ekonomi och också hade en bättre jobbpolitik. 
Henrik Oscarsson
-Mest akut för alliansregeringen är det låga förtroendet på sysselsättningsområdet för det var det mandatet man fick från väljarna. De här frågorna kommer att utvärderas 2010. Då kommer vi väljare att utvärdera den jobbpolitik som alliansregeringen har fört, säger Henrik Oscarsson, statsvetare vid Göteborgs universitet.
Enligt Oscarsson blir det även svårare för regeringar att sitta kvar mer än en mandatperiod. Vi väljare låter inte en regering sitta kvar för att den gjort saker bra men röstar gärna bort en regering för det som den gjort dåligt. -Det blir svårare för sittande regeringar att överleva. Det är inget som bara drabbar den borgerliga regeringen i Sverige 2010. Det är något som drabbar alla regeringar i alla västdemokratier. |