För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Mp klubbar vallöften för miljarder
Publicerad 25 maj 2006 - 09:33
Miljöpartiets kongress, som inleddes i Borås i dag, ska klubba vallöften för miljarder. Språkröret Peter Eriksson anser att de flesta går att genomföra i en rödgrön regering.
Valmanifestets 34 punkter beräknas kosta drygt 38 miljarder kr att genomföra, enligt mp:s egna beräkningar som TT tagit del av. -Vi har försökt att skriva dem så att det ska gå att genomföra, säger Peter Eriksson.
Siktet är inställt på en regering med socialdemokraterna. Eriksson vill inte ställa ultimatum om vilka punkter som en rödgrön koalition måste genomföra.
Martin Hansson har fått massiv kritik efter att ha missat den solklara hands som ledde till att Frankrike nådde VM på Irlands bekostnad. Den svenske domaren ger dock inte upp.
I fredagens Aktuellt: Studenterna får klara sig själva på högskolan. Över hälften av eleverna får mindre än nio timmars lärarledd undervisning i veckan, visar ny undersökning.
Stor spelskandal i europeisk fotboll. 200 matcher kan ha varit uppgjorda.
Klart med ny EU-president? Med statsvetaren NIKLAS BREMBERG i studion och SVT:s korrespondent JOHANNA JOHNSSON, som rapporterar om toppmötet direkt från Bryssel.