För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Hägglund segrade i abortstriden
Publicerad 29 juni 2007 - 17:52 Uppdaterad 29 juni 2007 - 22:42
Abortmotståndarna råkade ut för ett svidande nederlag vid kristdemokraternas riksting i dag. Alla förslag om skärpt abortlag röstades ned utan votering.
31 av de sammanlagt 200 motionerna vid rikstinget rör aborter. Flera yrkar på en sänkning av den fria abortgränsen från v. 18 till v. 12, andra säger nej till att utländska kvinnor får hjälp med abort i Sverige.
Partistyrelsen avslog alltså dessa motioner men sade däremot ja till en handlingsplan för att få ner antalet tonårsaborter.
Stämningen var stundtals mycket känslosam och engagerad när frågan debatterades i dag.
-Här står en abort och jag kan tacka min ålder för att jag inte blev någon abort, jag blev en adoption, sade Cherstin Pirooznejad (kd).
-Min roll i politiken är inte att vifta med de stora plakaten, utan att åstadkomma förändringar i verkligheten, sade partiledaren Göran Hägglund.
-Hjälp mig, ge mig stöd i det arbetet, tillade han.
Martin Hansson har fått massiv kritik efter att ha missat den solklara hands som ledde till att Frankrike nådde VM på Irlands bekostnad. Den svenske domaren ger dock inte upp.
I fredagens Aktuellt: Studenterna får klara sig själva på högskolan. Över hälften av eleverna får mindre än nio timmars lärarledd undervisning i veckan, visar ny undersökning.
Stor spelskandal i europeisk fotboll. 200 matcher kan ha varit uppgjorda.
Klart med ny EU-president? Med statsvetaren NIKLAS BREMBERG i studion och SVT:s korrespondent JOHANNA JOHNSSON, som rapporterar om toppmötet direkt från Bryssel.