För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Kronprinsessan uppvaktades med apa
Publicerad 11 oktober 2007 - 16:36 Uppdaterad 11 oktober 2007 - 20:38
På torsdagen fick kronprinsessan Victoria en försenad 30-årspresent - ett mjukisdjur föreställande en apa.
Kramdjuret var en symbolisk adoption av orangutangen Kesi, och bortskänktes av föreningen BOS, Borne Orangutang Survival Sweden, som arbetar för de utrotningshotade orangutangerna.
Naturfotografen Mattias Klum överräckte apan till kronprinsessan, och med var också Skansens Jonas Wahlström, som representant för BOS.
Idag lever orangutangen bara på Borneo och Sumatra och totalt finns bara 50.000 orangutanger kvar i världen.
Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.
Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång? Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?
Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.