För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Moderaterna vill in på arbetsplatserna
Publicerad 13 november 2007 - 14:43 Uppdaterad 13 november 2007 - 18:48
Moderaterna är bekymrade över socialdemokratins dominans på arbetsplatserna i landet. -Vi är skeptiska till banden mellan LO och s, som särbehandlas på arbetsplatserna i dag, menar partisekreterare Per Schlingman.
Video
Schlingman har tagit fram ett förslag till överenskommelse mellan partierna, där det föreslås att arbetsgivare och facket ska uppmanas att behandla alla partier på lika villkor.
-Att börja tvinga facket och arbetsgivarna vilka partier de ska bjuda in eller inte känns som ett hot, kontrar partisekreterare Marita Ulvskog (s).
Martin Hansson har fått massiv kritik efter att ha missat den solklara hands som ledde till att Frankrike nådde VM på Irlands bekostnad. Den svenske domaren ger dock inte upp.
I fredagens Aktuellt: Studenterna får klara sig själva på högskolan. Över hälften av eleverna får mindre än nio timmars lärarledd undervisning i veckan, visar ny undersökning.
Stor spelskandal i europeisk fotboll. 200 matcher kan ha varit uppgjorda.
Klart med ny EU-president? Med statsvetaren NIKLAS BREMBERG i studion och SVT:s korrespondent JOHANNA JOHNSSON, som rapporterar om toppmötet direkt från Bryssel.