Motståndet mot Tibble som friskola växer

Publicerad 26 mars 2007 - 17:18
Uppdaterad 26 mars 2007 - 18:15

Elever på Tibble gymnasium har startat en kampanjgrupp mot planerna på att göra skolan till en friskola. Lärarna är splittrade.

Video

Skolor knoppas av

Eleverna på estetiska programmet övar inför sin musikal. De är rädda för vad som kommer att hända om Tibble gymnasium blir friskola.

För nästan två veckor sedan beslutade skolverket att Tibble gymnasium kan bli friskola. En seger för rektor Maj Dellström, som nu vill driva skolan tillsammans med en lärare.

Hur skulle det bli om Tibble gymnasium var en friskola?

-Då är det rektor på skolan som beslutar i frågorna. Det är alltså närmare beslutsvägar. Besluten kan gå mycket snabbare, säger Maj Dellström till ABC.

Men motståndet växer i Täby. Elever och före detta elever på skolan har startat en kampanjgrupp som samlar in namn mot friskoleplanerna.

-Våra krav är att kommunen ska säga nej till att besluta, och att elever och lärare på skolan ska få rösta i den här frågan. Resultatet av omröstningen ska vara utslagsgivande för beslutet.

Splittrade
Lärarna är splittrade, men bara den fackliga representanten vågar föra fram kritik.

-Den allmänna uppfattningen är väl att tre av fyra är lite skeptiska i dag. det finns väl ideologi i botten också förstås, men många vill ju jobba i en kommunal skola, och då tycker man inte om det här nya som kommer, säger Per Arne Jonsson, lärare på Tibble gymnasium och fackligt ombud för Lärarförbundet.

Vad händer med de lärare som är emot friskolan?

-Alla erbjuds ett års tjänstledighet från kommunen, vilket är väldigt generöst och positivt, för då hinner man känna på den här fristående skolan. Först efter det så måste man fatta beslut definitivt, säger Maj Dellström.

Moderaterna har egen majoritet i Täby, och har drivit igenom friskolebeslutet mot de andra stora partiernas vilja.

Senaste nyheterna från ABC

Tipsa ABC

Har du en nyhet?

Tipsa ABC! Fyll i formuläret och skicka det till oss. Det går bra att vara anonym. Vår mejladress är abc@svt.se

Katastrofen lurar

Katastrof på festival

Undergångsfilmer präglar Stockholms filmfestival. Men filmer på nätet ifrågasätts.

Ensam inte stark

Webbsida tog bort löprädsla

Mörkt och råkallt. Inte bästa löpvädret för ensam kvinna. Men nu finns en lösning...

Renässans

Nytt liv för paradgata

Uppsalas gamla paradgata ska återuppstå.

Ädelmetall

Fredagsreportaget

Ännu en Bergman

En Ingmar Bergmanpjäs går redan för utsålda hus på Dramaten. Nu är det dags för ytterligare en.

11 års väntan över

AIK firar guldet (Foto: Scanpix).

AIK firade guldet

AIK hyllades på tisdagskvällen på Råsunda. Uppskattningsvis 10.000-15.000 personer var på plats i kylan.

Besök från urtiden

Babydinosaurien anfaller

Åttaåringarna i klass 2A på Hammarbyskolan fick närkontakt med en 65 miljoner år gammal varelse.

Ostörd vintervila

Fladdermus (Foto: SVT).

Fladdrig fristad i fortet

I stället för igenmurat blir det gamla fortet ombyggt, vilket betyder den största satsningen hittills på fladdermöss.

Inför kronprinsessans bröllop

Jan Lindo

Här vävs sidenfanorna

170 år gamla vävstolar fixar kronprinsessan Victorias bröllopssiden. Följ med på en guidad tur!

Det sade bara klick

Unika bilder på Stones

Fotografen Dominique Tarlé fotograferade Rolling Stones våren 1971. Sedan flyttade han in i sex månader.

Så ska luften bli bättre

Söder ska bli dubbfritt

Hela Södermalm får dubbdäcksförbud och utses till miljözon. Det drastiska greppet ska förbättra luften i Stockholm.

Åthutad polis slutar skriva

Bertil Carlsson

Förbjuds skämta i tidning

Bertil Carlsson vid Tierpspolisen får inte längre skriva skämtsamt då han skriver veckorapporter i lokaltidningarna.

Berömda kupper

Topprankat helikopterrån

Time Magazine rankar "helikopterrånet" som den tionde fräckaste och mest uppseendeväckande kuppen i historien.

Alternativ bild för flash innehåll.