Göteborgsprofessors krav efter interna bråk:

"Lägg ned Uppsala universitet"

Publicerad 22 augusti 2007 - 17:23
Uppdaterad 22 augusti 2007 - 18:44

Uppsala universitet håller inte längre måttet och bör därför läggas ner, det anser Bo Rothstein, professor vid Göteborgs universitet.

Video

-Det kvalificerar sig inte längre som ett universitet för att de respekterar inte de grundläggande principerna som gäller internationellt för att man ska anses vara ett universitet, säger Rothstein till abc.

Kritiken från professorn grundar sig huvudsakligen på en händelse i vintras då två utländska mattematikproffesorer ombads säga upp sig. Enligt Bo Rothstein berodde det på att de hade en annan mening om vilken forskning som bör bedrivas. Vilket helt och hållet strider mot principen om lärofrihet.

Kritiken tillbakavisas av Anders Hallberg, rektor vid Uppsala universitet.

-Jag blir nedstämd. Fallet med matematikprofessorerna är kopplad till arbetsmiljöproblem, säger han.

Enligt Hallberg kommer universitetet aldrig att strypa den akademiska friheten.

Senaste nyheterna från ABC

Tipsa ABC

Har du en nyhet?

Tipsa ABC! Fyll i formuläret och skicka det till oss. Det går bra att vara anonym. Vår mejladress är abc@svt.se

Katastrofen lurar

Katastrof på festival

Undergångsfilmer präglar Stockholms filmfestival. Men filmer på nätet ifrågasätts.

Ensam inte stark

Webbsida tog bort löprädsla

Mörkt och råkallt. Inte bästa löpvädret för ensam kvinna. Men nu finns en lösning...

Renässans

Nytt liv för paradgata

Uppsalas gamla paradgata ska återuppstå.

Ädelmetall

Fredagsreportaget

Ännu en Bergman

En Ingmar Bergmanpjäs går redan för utsålda hus på Dramaten. Nu är det dags för ytterligare en.

11 års väntan över

AIK firar guldet (Foto: Scanpix).

AIK firade guldet

AIK hyllades på tisdagskvällen på Råsunda. Uppskattningsvis 10.000-15.000 personer var på plats i kylan.

Besök från urtiden

Babydinosaurien anfaller

Åttaåringarna i klass 2A på Hammarbyskolan fick närkontakt med en 65 miljoner år gammal varelse.

Ostörd vintervila

Fladdermus (Foto: SVT).

Fladdrig fristad i fortet

I stället för igenmurat blir det gamla fortet ombyggt, vilket betyder den största satsningen hittills på fladdermöss.

Inför kronprinsessans bröllop

Jan Lindo

Här vävs sidenfanorna

170 år gamla vävstolar fixar kronprinsessan Victorias bröllopssiden. Följ med på en guidad tur!

Det sade bara klick

Unika bilder på Stones

Fotografen Dominique Tarlé fotograferade Rolling Stones våren 1971. Sedan flyttade han in i sex månader.

Så ska luften bli bättre

Söder ska bli dubbfritt

Hela Södermalm får dubbdäcksförbud och utses till miljözon. Det drastiska greppet ska förbättra luften i Stockholm.

Åthutad polis slutar skriva

Bertil Carlsson

Förbjuds skämta i tidning

Bertil Carlsson vid Tierpspolisen får inte längre skriva skämtsamt då han skriver veckorapporter i lokaltidningarna.

Berömda kupper

Topprankat helikopterrån

Time Magazine rankar "helikopterrånet" som den tionde fräckaste och mest uppseendeväckande kuppen i historien.

Alternativ bild för flash innehåll.