För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Hudiksvall
Alla tidningsbud får larm
Publicerad 5 mars 2008 - 15:20 Uppdaterad 5 mars 2008 - 16:14
Nu ska alla tidningsbud i Hälsingland utrustas med larm. Anledningen är att tidningsbuden ofta råkar ut för hot om våld.
Arbetsmiljöverket har gjort en inspektion på Tidningstjänst i Hudiksvall, sedan man där slagit larm om upprepade hot och våldssituationer mot tidningsbud.
Varje tidningsbud kommer nu att utrustas med en liten handdator som de går att ringa med, något som kommer kosta totalt cirka en halv miljon kronor.
Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.
Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång? Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?
Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.