För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Rödja
Fick rätt efter fem år
Publicerad 16 februari 2006 - 07:39 Uppdaterad 16 februari 2006 - 13:02
Efter att Bo Grahn arbetat med asbest i många år under 60- och 70-talet orkar hans lungor inte längre fysisk ansträngning. Han har drabbats av lungfibros, en lungsjukdom som lätt ger andnöd vid ansträngning.
År 2001 beslöt Bo Grahn att försöka få lungsjukdomen klassad som arbetsskada. Han fick nej av försäkringskassan, som menade att Bo endast hade astma. Likadant tyckte länsrätten, när Bo hade överklagat dit. Men Bo Grahn vände överklagade igen, till kammarrätten i Jönköping, som ändrade domen och efter fem år får han rätt till ersättning.
- Det är ju skönt att få bekräftelse på att det är en skada som skulle ge rätt till ekonomisk ersättning, säger Bo Grahn. Men han är kritisk till att det tagit så lång tid. - Jag lever ju fortfarande, men det finns ju de som kanske hade fallit ifrån innan de fått veta om det skulle bli ett godkännande.
En första diagnos som tydde på lungfibros fick Bo Grahn redan 1981, men det var först 1999 som han kände att han inte längre orkade arbeta på grund av lungproblemen.
Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.
Nästan en månad efter jordbävningen i Haiti förundras världen över uppgifter om ännu ett mirakel. Läkare tror nu att det verkligen stämmer att 28-årige Evans Monsigrace har legat under rasmassor i 27 dygn.
Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång? Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?
Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.