rapport | kultur & nöje | vetenskap

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Grova brottslingar slipper åtal

Länskrim kritiserar milda domar

Publicerad 10 mars 2009 - 14:46
Uppdaterad 10 mars 2009 - 18:01

Allt fler av de tyngsta yrkeskriminella i Skåne slipper åtal när åklagare avstår från att ta deras brott till domstol.

Fakta: Y-listan

* Listan över Sydsveriges 100 tyngsta yrkeskriminella omfattar bara män.

* Nästan alla finns i Skåne, med stor övervikt för Malmö och Nordvästskåne.

* De är mellan 21 och 63 år. De flesta finns i åldersintervallet 40-49 år.

* Av de 100 har 77 invandrarbakgrund, definierat som att de själva eller minst en förälder är född utomlands. 30 har rötter i forna Jugoslavien.

* En på listan mördades under året. Vanligen mördas en till tre av de Y-märkta varje år.

* På listan finns både miljonärer och folk utan tillgångar. Några är i stort sett ostraffade och har ansedda samhällspositioner.

* Brottsutredningar 2008 mot Y-listade gällde bland annat smuggling av knark och vapen, människohandel för sexuella ändamål, grova bedrägerier och grova transportstölder.

Länskriminalen

- Det rör sig bland annat om vapenbrott, misshandel och narkotikabrott. Utifrån vår synkvinkel är det anmärkningsvärt att det blir åtalsunderlåtelser, säger Göran Landvall, operativ chef underättelsetjänsten.

Polisen sneglar nu avundsjukt på Danmark där det snart införs en lagstiftning som fördubblar straffen för gängmedlemmar som åker fast för vapenbrott.

I Malmö dömdes i förra veckan en av ledarna i det så kallade gängkriget till minimistraffet, sex månaders fängelse, för grovt vapenbrott.

- Det sänder helt fel signaler till de kriminella gängen, säger länskriminalens chef Henrik Malmquist till Sydnytt.

Nu vill Henrik Malmquist, ha särskilda åklagare för den grova, organiserade brottsligheten.

- En av de stora utmaningarna för framtiden är att mer få med åklagarna på ett strukturerat sätt, säger Malmquist.

Bekymrad
Han är bekymrad över det ökade antalet åtalsunderlåtelser mot personerna på länskriminalens lista över Sydsveriges 100 "värsta" yrkeskriminella.

År 2006 omfattades de av 11 åtalsunderlåtelser, år 2007 hade siffran stigit till 19 för att förra året ha dubblerats till 38. Bland de brott som de här grova brottslingarna sluppit åtal för finns vapenbrott, misshandel, trafikbrott och narkotikabrott.

Arbetet med att årligen sammanställa en lista och föra ett register över områdets grövsta yrkeskriminella har pågått sedan 2004 och de senaste åren har listans omfång fixerats till jämnt 100 personer. I registret markeras de med bokstaven Y.

Nyckelfigurer
De Y-märkta har ofta rollen som nyckelfigurer i olika kriminella grupperingar, från mc-gäng till etniska grupper och mer löst sammanhållna nätverk. Listan bygger på underrättelseuppgifter där länskriminalen samarbetar med bland andra rikskriminalen, säkerhetspolisen och danska kolleger.

Malmquist är mycket nöjd med sättet att jobba.

-Det ger tydlig effekt, säger han.

På tisdagen presenterades rapporten om 2008 års insatser: 62 personer på listan har dömts för brott. Totalt har drygt 72 års fängelse dömts ut. Beslagen i samband med insatserna omfattar 71 skjutvapen, 72 kilo sprängmedel, 34 kilo narkotika, två handgranater, ammunition och stöldgods.

- Bland annat har vi förhindrat ett värdetransportrån i Skåne förra året, säger Henrik Malmquist.

 

Ansvarig utgivare Sydnytt/Blekingenytt: Per Lärka

Flaskan väcker starka reaktioner Mona valde att inte amma

Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.

Varg tjuvskjuten i Värmland

Blod, pälsrester och spillning i snön i gör att polisen misstänker tjuvjakt.

90 utmärglade får avlivades

90 får som hittats i en ladugård var i så dåligt skick så att de fick avlivas.

SAS varslar 505 personer

Nya besparingar och fler förlorade jobb väntar på det krisdrabbade flygbolaget SAS.

Företagets historia i korthet

2006 fyllde SAS 60 år. Många ställer sig nog frågan om det blir någon 70-årsdag.

Olofsson beredd skjuta till mer

Näringsminister Maud Olofsson har tidigare sagt nej till att skjuta till mer pengar till SAS.

Nya miljardbesparingar väntar

Det krisdrabbade flygbolaget måste spara ytterligare två miljarder kronor och ber aktieägarna om extra pengar.

Hur mycket pengar i det svarta hålet?

Peter Rawet om vad som krävs för att rädda SAS.

Sverige skickar fler soldater

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan och skickar ett 30-tal soldater nästa vecka.

Kistornas färd till Sverige försenas

Planet som ska föra hem de två svenska officerare som dödades i Afghanistan i söndags blir försenat.

Posten backar Nu får Göran behålla jobbet

Göran och fem kollegor fick sparken från posten i Umeå eftersom de ansågs för långsamma. Nu har dock posten backat och de får behålla jobbet.

Forskare: Ipred största förändringen

Ipred-lagen var den förändring under 2009 med störst betydelse för den personliga integriteten, säger forskaren Markus Bylund.

Strängare straff för fel i vården

Nu ska det bli lättare för patienter att anmäla misstag och vårdpersonal som inte sköter sig ska straffas hårdare.

Webbfrågan

Läser du deckare?

Visa resultaten »

Nu kommer köttklistret

Sverige och EU har godkänt ett ny tillsats som kan sätta ihop köttdelar till hela filéer.

En legend på mässan

Kulturnyheterna träffade den legendariske designern Paul Smith.

Riksbanken utreder bopriserna

Riksbanken funderar över om det behövs nya verktyg för att hålla bostadspriserna nere.

Webbfråga

Kan du tänka dig att hänga fast ett lås för kärlekens skull?

Visa resultaten »

Bilister fast i tunnel - flera döda

Minst 60 har dött och hundratals sitter fast i en biltunnel efter ett snöskred i extremvädret i Afghanistan.

Tystnad talar för Janukovytj

Premiärminister Julia Tymosjenkos tystnad talar allt starkare för att Viktor Janukovytj verkligen blir Ukrainas nye president.

SVT:s reporter pressade Rogge

På Stefan Åsbergs fråga erkände IOK-basen Jaques Rogge att han pratat ned Rysslands president om de ryska dopningsfallen.

Volvo kinesiskt till kinesiska nyåret?

Geely kan ta över Volvo till det kinesiska nyåret nästa vecka, men experter tvivlar på det.

En tiger i tanken för Volvo?

Peter Rawet om Volvo-Geely affären.

Läsk kan ge cancer

Att dricka läsk kan öka risken för cancer i bukspottkörteln.

Så klär du dig moderiktigt i vår

Tjejer ska klä sig jordnära och med stora smycken och killar bör satsa på jeans för att hänga med i vårens mode.

Han petar ner Avatar från tronen

Lasse Hallström har lyckats med det hittills omöjliga.

Swedbanks bokslut Förlusten större än väntat

Rörelseförlusten var nästan 1,7 miljarder kronor för fjärde kvartalet.

Toyota: Vi drar tillbaka Prius

Företaget bekräftar nu att bromsfel gör att 400.000 bilar - däribland Prius - dras tillbaka. Det gäller även i Sverige.

Engelska är inte alltid lätt

Dags att bättra på uttalet?

Didrik Solli-Tangen vann den norska uttagningen inför Eurovision Song Contest. Men mest uppmärksammad var inte låten utan artistens engelska uttal.

Har du nyhetskoll?

Kolla om du har hängt med. Gör Rapports veckoquiz.

Så gick det för Luuk

På Spårets programledare var ordentligt nervös för att misslyckas i veckans quiz.

Rymdresan dyrare

När Ryssland får monopol väntas högre priser.

Mirakelräddad

I 17 timmar låg en 21-årig schweizare begravd i snö innan han mirakulöst kunde räddas.

Sista natten med Endeavour

Endeavours resa mot rymdstationen ISS är en av de sista för rymdfärjorna.

Så lurades vännerna

En bedragare kapade Madeleine Hallberg-Janssons mejlkonto.

"Var folkets artist"

Filmen "Eleganten från vidderna" ska visa vem Eddie Meduza egentligen var.

Här är supermaten

Blåbär ihop med bakterier gör gott för magen och råg ger stabilt blodsocker.

Pizza skyddad av EU

EU har beslutat att ge officiellt erkännande åt pizzan från italienska Neapel.

Anton blev blåst på konsertbiljetterna

Polisen utreder en ny form av bedrägerier med biljetter.

Bekänner färg

Gåtan om hur dinosaurierna såg ut kan vara på väg att lösas.

De nominerade är...

The Hurt Locker och Avatar kan ta storslam i årets Oscarsgala.

Mussolini stoppad

En omstridd Iphone-applikation uppbyggd kring fascistdiktatorn Mussolini har nu stoppats i Italien.

Värd 750 miljoner kr

Skulpturen "L'homme qui marche I" såld för rekordpeng.

Vickan som Barbie

Nu har kronprinsessan Victoria blivit Barbiedocka.

Därför dör skurken

Vilda västern-regeln att boven drar först - men att hjälten drar snabbare - har nu fått en vetenskaplig förklaring.

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

Aktuellt

Aktuellts programledare.

Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång?
Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?

SVT Forum onsdag

09:30 - 16:00 Debatt i riksdagen hela dagen om bland annat sekretess vid anställning av myndighetschefer, grov kriminalitet och ungdomspolitik.

SVT på klimatmötet

Den 7-18 december 2009 möttes världens länder i Köpenhamn för att förhandla om ett nytt klimatavtal.

Svininfluensan

Allt om influensan

På svt.se/svininfluensan hittar du nyheter, länkar, information om svininfluensan...

Korrespondenterna

Fredrik Önnevall, Korrespondenternas programledare

Om Sveriges handel med diktaturer.

Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.

Ozonhålet ovanför Antarktis minskar. Grafik: SVT

Ozonhålet bra för klimatet

Minskade utsläpp av freoner leder till att uppvärmningen av klimatet kan öka ytterligare.

Victoria och Daniel

Alternativ bild för flash innehåll.