För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Lund
Dyr terapi för psykologstudenter
Publicerad 5 november 2007 - 11:48 Uppdaterad 5 november 2007 - 11:51
Blivande psykologer får själva stå för en stor del av den egenterapi som är obligatorisk för utbildningen. Nu anmäler Samhällsvetarkåren psykologprogrammet i Lund till Högskoleverket.
I psykologutbildningen ingår att studenterna ska gå i egenterapi. Men bidraget för terapin täcker inte de verkliga kostnaderna, vilket studenterna menar strider not principen att undervisningen ska vara avgiftsfri.
För en enskild student kan det enligt Samhällsvetarkåren handla om 7.500 kronor som måste betalas ur egen ficka.
Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.
Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång? Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?
Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.