24 björnar får skjutas i år

Publicerad 27 juni 2008 - 11:30
Uppdaterad 27 juni 2008 - 11:32

I år får 24 björnar skjutas i Västerbotten. Det innebär att Naturvårdsverket har ökat tilldelningen med 2 björnar jämfört med förra året.

I hela landet får 233 av de cirka 2800 björnar som finns totalt jagas under årets skyddsjakt.
Björnjakten startar 21 augusti och avslutas när kvoten för länet eller länsdelen är fylld. Dock senast den 15 oktober.

Sök nyheter på webben

Här kan du söka bland alla våra nyhetsartiklar.

Sök genom att skriva in hela ord eller delar av ett ord. Genom att använda * kan en sökning på till exempel peppar* ge träffar på pepparkakor och pepparkvarn. Det går också att söka på flera ord samtidigt. Då visas träffar på alla artiklar som innehåller något av orden.
 

Utsläpp, klimat & miljö

Vi granskar utsläppen som fortsätter att öka - trots krav på det motsatta. Missa dessutom inte vår nya klimatblogg!

 

Extra Allt!

PÅ DE HÄR sidorna hittar du det mesta av Västerbottensnytts fördjupningar, temaserier och specialsatsningar. Dessutom tävlingar, omröstningar och våra interaktiva tjänster.

Alternativ bild för flash innehåll.