De tar sig rätten att måla på gatan

Publicerad 9 november 2007 - 15:29
Uppdaterad 12 november 2007 - 16:45

De finns på gatan, fastän ingen har bett dom. Gatukonstnärerna tar sig själva rätten att måla, klistra och sätta upp saker som förändrar våra gemensamma miljöer.

Video

Fredagsreportage artiklar 2007

Gruppen Maskerade är ingen vanlig syjunta. Deras verk värmer kalla ytor på gator och torg. De började för ett år sen, och nu tar stickningen all deras lediga tid.

"Hårda och kalla gator"
-Mest av allt vill vi att folk ska bli glada. Själv skulle jag bli glad om någon stickade något på min gata, berättar en av medlemmarna för ABC.

De vill inte bli igenkända, för det de gör är olagligt - men viktigt, enligt dem själva.

-Gatorna är ganska hårda och kalla. Det finns mycket reklam från sådana som köper sig plats medan man tar bort alla försök till att göra något färgglatt och fint som kanske fler människor skulle uppskatta, säger de.

Renovera gångtunnel
Men det går att se laglig gatukonst. Just nu pågår en utställning på Haninge konsthall med några av Sveriges mest uppmärksammade gatukonstnärer.

-Vi har velat ha en bredd, och försökt göra ett axplock av gatukonsten. Jag tycker absolut att det finns mycket av gatukonsten som skulle platsa i den "riktiga" konstvärden, säger, Tomas Asplund Gustafsson, utställningsansvarig på Haninge konsthall.

Men vad är gatukonst egentligen?

-En definition som jag brukar luta mig emot är att all kreativ handling som sker i det offentliga rummet som inte är sanktionerat av samhället, menar Tomas Asplund.

Tycker du gatukonst borde vara laglig?

Visa resultaten »
De tar sig rätten att måla på gatan

Senaste nyheterna från ABC

Tipsa ABC

Har du en nyhet?

Tipsa ABC! Fyll i formuläret och skicka det till oss. Det går bra att vara anonym. Vår mejladress är abc@svt.se

Katastrofen lurar

Katastrof på festival

Undergångsfilmer präglar Stockholms filmfestival. Men filmer på nätet ifrågasätts.

Ensam inte stark

Webbsida tog bort löprädsla

Mörkt och råkallt. Inte bästa löpvädret för ensam kvinna. Men nu finns en lösning...

Renässans

Nytt liv för paradgata

Uppsalas gamla paradgata ska återuppstå.

Ädelmetall

Fredagsreportaget

Ännu en Bergman

En Ingmar Bergmanpjäs går redan för utsålda hus på Dramaten. Nu är det dags för ytterligare en.

11 års väntan över

AIK firar guldet (Foto: Scanpix).

AIK firade guldet

AIK hyllades på tisdagskvällen på Råsunda. Uppskattningsvis 10.000-15.000 personer var på plats i kylan.

Besök från urtiden

Babydinosaurien anfaller

Åttaåringarna i klass 2A på Hammarbyskolan fick närkontakt med en 65 miljoner år gammal varelse.

Ostörd vintervila

Fladdermus (Foto: SVT).

Fladdrig fristad i fortet

I stället för igenmurat blir det gamla fortet ombyggt, vilket betyder den största satsningen hittills på fladdermöss.

Inför kronprinsessans bröllop

Jan Lindo

Här vävs sidenfanorna

170 år gamla vävstolar fixar kronprinsessan Victorias bröllopssiden. Följ med på en guidad tur!

Det sade bara klick

Unika bilder på Stones

Fotografen Dominique Tarlé fotograferade Rolling Stones våren 1971. Sedan flyttade han in i sex månader.

Så ska luften bli bättre

Söder ska bli dubbfritt

Hela Södermalm får dubbdäcksförbud och utses till miljözon. Det drastiska greppet ska förbättra luften i Stockholm.

Åthutad polis slutar skriva

Bertil Carlsson

Förbjuds skämta i tidning

Bertil Carlsson vid Tierpspolisen får inte längre skriva skämtsamt då han skriver veckorapporter i lokaltidningarna.

Berömda kupper

Topprankat helikopterrån

Time Magazine rankar "helikopterrånet" som den tionde fräckaste och mest uppseendeväckande kuppen i historien.

Alternativ bild för flash innehåll.