I sommar får vi möta kriminalinspektör Barnaby i <b>Morden i Midsomer</b> igen.
I sommar får vi möta kriminalinspektör Barnaby (John Nettles) i Morden i Midsomer igen.

Barnaby ställs på prov i sommar

I sommar får alla deckarfantaster sitt lystmäte tillfredställt med nya avsnitt av Kommissarie Frost, Rose & Maloney, Morden i Midsomer samt Foyle´s war.

Kommissarie Frost
Sommarens deckarsatsning inleds med en fristående långfilm om Kommissarie Frost. Jack Frost får än en gång kämpa mot klockan när han utreder ett brutalt och rituellt mord med kusliga kopplingar till ett tidigare fall.

SVT1 tis 13 juni kl 21.15: Kommissarie Frost

Rose och Maloney
Spänningen fortsätter med tre nya avsnitt av Rose och Maloney. Utredningen av en dömd våldtäktsman kompliceras då hans körkort hittas bredvid en död kropp, och Rose och Maloney avslöjar kopplingar med knarkhandel och trafficking.

SVT1 mån 3 juli kl 21.00: Rose & Maloney (1:3)

Morden i Midsomer
Kriminalinspektor Barnaby ställs åter på prov i nionde säsongen av Morden i Midsomer. I första avsnittet hamnar en husförsäljning i fokus för utredningen efter att
två spekulanter hittats mördade i sin bil utanför en fastighet. Det finns många villiga köpare, men är någon av dem tillräckligt desperata för att mörda?

SVT1 tis 11 juli kl 21.00: Morden i Midsomer (1:8)

Foyle´s War
Sommarens deckartema avslutas med fyra nya avsnitt av Foyle´s War. I serien, om en brittisk kommissaries arbete mitt under brinnande världskrig, avslöjas en systematisk husplundring i Hastings efter att Sams hem förstörs i en bombraid. Men när fadern till en av de misstänkta hittas död på stranden hamnar Foyles utredning i konflikt med myndigheternas försök att säkerställa amerikansk krigshjälp.

SVT1 mån 24 juli kl 21.00: Foyle´s War (1:4)