För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

080808

Vattenkrig i Stockholm

Rapport Nöje
Publicerad 4 augusti 2008 - 16:51
Uppdaterad 11 augusti 2008 - 09:27

Den åttonde augusti invigs inte bara sommar-OS i Peking. 080808 är även datumet för det stora slaget om Stockholm. Via Facebook och diverse bloggar anordnas ett vattenkrig mellan norra och södra Stockholm.

Vattenkriget på internet

Vattenkriget 080808

OBS! Vattenkriget är flyttat. Polisen ville inte ha tusentals vattenkrigare i Gamla stan. Den blöta bataljen är istället flyttat till Gärdet. För mer info se vattenkrigets hemsida.

Tillåtna vapen är allt som inte orsakar någon verklig skada, till exempel vattenpistoler, vattenballonger, kuddar och mjuka skumgummivapen.

"Oavsett vilken fraktion ni kommer att strida för, så rekomenderar vi er att inte ta på er några kläder som ni bryr er om. Risken är förstås överhängande att ni kommer att bli blöta och smutsiga" hälsar arrangörerna på Facebook-sidan.

De huvudsakliga stridande parterna i vattenbataljen som drabbar Djurgården är armé Nord och armé Syd. armé Nords soldater klär sig i blått och armé Syds trupper bär färgen röd.

- Ingen vet vem som fick idén till vattenkriget. Jag var med rätt tidigt och har på något sätt blivit general för armé Nord, berättar Johannes Eriksson.

Han tror att idén till stridigheterna kommer från Berlin och deras wasserschlacht. Där har polisen de senaste tio åren spärrat av en bro och låtit öst- och västberlinarna spruta vatten på varandra.

I dagsläget har drygt 7 000 personer anmält sig till vattenkriget och ytterligare 10 000 har sagt att de kanske ska komma.

Finns det verkligen så stora motsättningar mellan norra och södra Stockholm?
- Nej, det vet jag inte om det finns, det är nog mer ett sätt att ha kul och leka som när man var barn. Kanske krävs det att sjutusen till leker för att man ska våga göra det, säger Johannes Eriksson och förklarar att man ju måste ha två lag för att kriga och en geografisk indelning är det mest naturliga.

Nord och Syd har båda varsin grupp på Facebook med ungefär lika många medlemmar.

Vilka tror du vinner?
- Nord så klart! Vi har smidit planer och lagt upp strategier. Fast det förstås, det har nog Syd också.

Hur många stackars turister kommer bli ofrivilligt blöta under dagen?
- Inga! Vi i Nord kommer bara spruta ner rödklädda motståndare, och jag tror att även armé Syd kommer uppföra sig civiliserat, säger Johannes Eriksson.

Samma dag som vattenkriget genomförs anordnar Stockholms stad ett jättekalas för alla 08:or. Go08 kallas festligheterna som pågår från 08.08 på morgonen till sena kvällen. Per Holmlund, pressansvarig för Go08 hoppas att folk inte ska blanda ihop de olika händelserna.

- Vi har inget samröre med vattenkriget. Generellt uppmanar vi till aktiviteter den här dagen, men ett vattenkrig är mer av en ordningsfråga. Vi vill inte att vår 08-fest ska blandas ihop med ett vattenkrig, säger han.

Sverige nöjesnyheter

lördag 7 november

11:26-

lördag 10 oktober

10:30-

tisdag 6 oktober

13:55-

tisdag 29 september

06:35-

söndag 13 september

11:16-

lördag 12 september

11:31-

måndag 27 juli

17:13-

Toppnyheterna

Handikappade instängda i månader

På gruppboendet Tallbacken i Älvdalen har sex förståndshandikappade suttit utan aktiviteter i flera månader.

Dubbelt svenskt på pallen

Charlotte Kalla ligger tvåa efter 6,4 km i världscuppremiären i Beitostölen.

Vårdpersonal slog vad om dödssjuk

Inför en döende patient slog personalen vad om 100 kronor hur många timmar denne skulle leva.

Köpcentrum utrymt efter bombhot

En galleria i Södertälje har utrymts sedan en misstänkt bomb hittats efter ett rånförsök mot ett växlingskontor.

FP vill luckra upp arbetsrätten

Folkpartiet vill att dagens två undantag från turordningsreglerna i arbetsrätten ska gälla alla företag, inte bara de med upp till tio anställda.

24 Direkt sänder FP:s landsmöte

Norge: Svinsjuka manas ta Tamiflu

I Norge får den nya, muterade varianten av svininfluensa myndigheterna att uppmana de drabbade att ta Tamiflu. Så reagerar man inte i Sverige.

Fruktar muterat virus

Två personer i Norge som dött i influensan bar på en muterad variant av viruset.

Få kaffebryggare får godkänt

Bara tre av åtta kaffebryggare lever upp till standardkraven för bryggning och varmhållning, visar en ny undersökning.

Två gripna i Italien för Bombay-terror

Polis i Italien har gripit två pakistanier som misstänks ha kopplingar till terrordåden i Bombay i Indien i november 2008.

I-länder krävs på 725 miljarder

Länderna i Centralamerika kräver motsvarande miljardersättning från industriländerna för skador orsakade av den globala uppvärmningen.

Bildt får bakläxa av Skatteverket

Har inte betalat skatt för sin barnflicka.

Frågorna vi vill slippa på jobbintervjun

Svenskarna vill inte ha frågor om graviditet eller familjeplaner när de söker jobb.

Webbfråga

Är det okej för arbetsgivare att fråga arbetssökande om han/hon planerar att skaffa barn?

Visa resultaten »

Är du bättre än Karin Hübinette?

Kolla om du har hängt med i nyhetshändelserna - och utmana Agendas programledare.

"Värre än På spåret"

Karin Hübinette får prestationsångest när hon ska göra Rapports vecko-quiz.

Fiskebåt fångade ubåt i nätet

Västkusttrålaren Sunnanland fick en annorlunda fångst i söndags. En ubåt från Karlskrona.

Therese Alshammar. Foto: Scanpix.

2/100 från världsrekord

Therese Alshammar vann 50 meter fritt i världscupfinalen i Singapore på 23,27, 2/100 från holländskan Marleen Veldhuis världsrekord från april 2008.

Sol i hela landet under lördagen

November är en mycket grå månad och på flera ställen har solen inte lyst mer än några timmar.

Tredje intressent på Volvo

I nästa vecka kommer konsortiet Crown att lägga ett bud på Volvo och därigenom gå in som konkurrent till kinesiska Geely.

Minst 42 döda i gruvexplosion

Minst 42 gruvarbetare dödades vid en explosion i en kolgruva i nordöstra Kina i morse.

Ungdomar i svår trafikolycka

En buss körde sent på fredagskvällen in i en personbil som råkat ut för en singelolycka på riksväg 28 i Blekinge.

Söderström sjunger ur Glada änkan

Hos Lasse Holmqvist sjöng Elisabeth Söderström 1971 Viljasången för Ingmar Bergman.

Varannan student får för lite undervisning

Hälften av landets studenter får för lite undervisning, det visar en undersökning som fackförbundet TCO gjort.

Politiker i bråk om var Kiruna ska ligga

Medan marken spricker under Kiruna försvårar en spricka mellan kommunalråden planeringen för att flytta staden.

Snusförbud för kommunanställda

Svalövs kommun överväger att införa ett snusförbud för de anställda i kommunen.

Mördade bönder skulle bli smink

Ett makabert brott har avslöjats i Peru. Fyra personer har gripits misstänkta för att ha dödat 60 människor och sålt deras fett.

Dödade frun i sömnen - kan inte dömas

Mannen drömde att det pågick ett inbrott. Då dödade han frun av misstag.

11-åringar får se New Moon

I sista stund ger kammarrätten klartecken till 11-åringar att se den populära Twilightseriens nya film.

"Hustrumisshandel och abortmotstånd"

Lotta Olsson är barnkulturredaktör på Dagens Nyheter och upprörs av vissa av budskapen som Twilight-serien sprider.

Dansbandskampen

Dansbandskampare. Foto:SVT

"Pajaskläderna tillhör vår grej"

Finalisterna i Dansbandskampen om kampen, musiken och kläderna.

Jul, jul, strålande jul

Julpynt. Foto:SVT

Dags för julpynt

Tomtar som åker skateboard eller något mer traditionellt? Christina Schollin och Peter Pluntky tipsar om allehanda pynt.

Boktips

Boktips i rutan. Foto:SVT

"Alltid årets julklapp"

Bokrecensenter Yukiko Duke och Magnus Utvik tipsar om hårda klappar.

30 år som artist

Gessle om karriären och nya plattan

För trettio år sedan slog Per Gessle igenom med Roxette. Nu är Sveriges kändaste sommarlåtsmakare tillbaka med ett nytt album.

Chans på Grammis

Krunegård och Maggio kan kamma hem fem priser var. Foto:Scanpic

Många favoriter i grammisgalan

Det är kvinnornas år i Grammisgalan. Sju av tio nominerade till Årets album är kvinnliga artister.

Melodifestivalen 2009

Malena Ernman, foto: Scanpix

Operadiva blir schlagerjoker

En av Sveriges mest uppburna operasångerskor, Malena Ernman, blir joker i Melodifestivalen.

Musiktjänst och välgörenhet i ett

Jay Z är en av många artister som medverkar på Red wire. Foto:Scanpix

Musik genererar pengar till medicin

Köp musik och stöd samtidigt kampen mot aids - det är tanken bakom nätpublikationen Red wire.

Melodifestivalen 2009

The Scotts. Foto: Scanpix

Glädjebesked för The Scotts

Dansbandet The Scotts, fick under direktsändningen av Dansbandskampen, reda på att de ska vara med i Melodifestivalen med "Jag tror på oss".

Barnboksfigur i brons

Gunilla Bergström och en gigantisk Alfons-docka. Foto:Scanpix

Alfons Åberg som staty

Landets första Alfons Åberg-staty har invigts på ett bibliotek i Göteborg.

Karatekickar

Daniel och Miyagi. Foto:Scanpix

Karate Kid gör comeback

Ett kvart sekel efter den första filmen om Karate kidet Daniel och hans tränare Miyagi planeras nu en re-make.

Dansbandskampen

Band med dubbelnamn. Foto:Scanpix

Dubbelnamn och z:an

SVT:s Dansbandskampen är i full gång. Rapport tar reda på varför det är så populärt med dubbelnamn och z:an.

Bond, James Bond

Daniel Craig är James Bond. Foto:SVT

"Stuntmännen får mig att se bra ut"

I "Quantum of Solace" hörs inte den klassiska repliken "Skakad, inte rörd" en enda gång. Däremot slår filmen traditionellt rekord i produktplaceringar.

Långfilm med reklam

Kanske kan du snart se dina gamla vhs:er på nätet. Foto:Scanpix

Långfilm på Youtube

Inom kort kan det vara möjligt att se långfilmer direkt på nätet. Filmprojektet kommer att finansieras med reklam.

Axl och Dr Pepper

Foto:Scanpix

Skiva innebär gratis läsk

Om "Chinese democracy" kommer ut den 23 november, som det är sagt, kan 300 miljoner amerikaner kräva en läsk.

Svettiga skägg

Från filmen Sweaty Beards.

Svensk komedi om vikingar

Filmen "Sweaty Beards" om svettiga vikingar och med Dogge Doggelito i en av rollerna, beräknas gå upp på bio 2009.

Beundrarpost, nej tack

Ringo Starr kommer med fred. Foto från Ringo Starrs hemsida

Ringo Starr nobbar fansen

Beatlestrummisen Ringo Starr har inte tid för sina fans och vill inte ha någon beundrarpost.

Prisad film

Bild från filmen.

Vampyrfilm får ännu ett pris

Nu kan Tomas Alfredssons "Låt den rätte komma in" kalla sig Europas bästa fantastiska film.

Vinnare

Tvåan Jonna och ettan Linn. Foto:SVT

Linn vann Lilla Melodifestivalen

Linn Eriksson vann Lilla Melodifestivalen 2008 med låten "En sång från hjärtat".

Emmy Awards

Från Emmygalan. Foto:AP/Scanpix

Prisregn över tv-stjärnor

Tina Fey, Alec Baldwin och Jeremy Piven kammade hem statyetter, men populärast var HBO-serien John Adams, om USAs andre president.

Thriller om trumslagare

Trumslagare tar över. Foto:Scanpix

Tio miljoner till långfilmsdebut

Ola Simonsson och Johannes Stjärne Nilsson får tio miljoner kronor för att göra "världens första musikal-polisfilm".

Kultfilm blir musikal

Vem ska ersätta Lasse Åberg? Foto:Scanpix

Sällskapsresan blir musikal

Den svenska komedin från 1980 där Stig-Helmer åker på charterresa till Nuevo Estocolmo ska bli musikal.

Efter finanskrisen i USA...

Amerikaner, snart i ett Americatown nära dig? Foto:Scanpix

Ny serie om amerikaner på flykt

Vad händer om den pågående krisen i USA blir så allvarlig att amerikanarna flyr landet?

Annorlunda opera

Walt Disney med sin vän Musse. Foto:Scanpix

Walt Disneys liv blir opera

New York City Opera har gett kompositören Philip Glass i uppdrag att skriva en opera om Musse Piggs skapare.

4 000 000 gånger

Marianne Fredriksson och Per Gessle i Roxette. Foto:Scanpix

Radiorekord för Roxette

Roxettes låt "Listen to your heart" har nu spelats drygt fyra miljoner gånger i amerikansk radio.

Radiohits

Danny. Foto:Scanpix

Danny och Stenmarck mest spelade

STIM har tagit fram statistik över årets mest spelade låtar. Dannys "If only you" toppar listan.

Musik i kyrkan

Orgel. Foto:Scanpix

Benny vanligast på begravning

Benny Anderssons Tröstevisa är Sveriges populäraste begravningslåt.

Alternativ bild för flash innehåll.