|
|
Janne Josefsson ställer frågor om köttfusket. Foto:SVT
|
Så gjorde vi reportaget om ICA
Ett tips från en av Uppdrag gransknings tittare ledde till ett av årets största avslöjanden: Matvarujätten ICA fuskade systematiskt med kötthanteringen - när kunderna inte såg. En av redaktionens mest rutinerade journalister Lars-Göran Svensson berättar om arbetets gång. "VI FICK ETT BREV till redaktionen som beskrev hur det fuskades med datummärkningen av kött på en av landets största ICA-Maxibutiker. Det fanns också uppgifter om hur gammalt missfärgat kött maldes ner till köttfärs. 
Lars-Göran Svensson
VI KONSTATERADE ganska snabbt att tipset om fusket med datummärkningen mycket väl kunde stämma. Mycket stora mängder köttfärs fanns i butiken strax för stängningsdags men på morgonen var all köttfärs som fanns i butiken märkt med dagens datum. Vart tog den gamla vägen? Slängdes den eller stämde det att den märktes om med ny datum?
Vi insåg också att det inte räckte med ett vittne som beskrev missförhållandena utan vi behövde någon form av bevis. Under ganska lång tid diskuterade vi olika lösningar och idéer. Det var fotografen Rune Bergström som slutligen "kom på" hur vi skulle gå tillväga. Små olikfärgade klisterlappar blev lösningen. VI VALDE UT fyra stora butiker i Stockholmsrådet, Maxi-butikerna i Nacka, Haninge, Botkyrka och Södertälje. Från en av dessa hade ju vårt tips kommit men de övriga tre valdes helt slumpmässigt. Sent på kvällen, strax innan stängning, gick vi in i butikerna och satte små olikfärgade klisterlappar under ett antal köttfärsförpackningar. Antalet paket varierade mellan butikerna beroende på förutsättningarna. Det var ibland svårt att arbeta ostört utan att bli upptäckt av personal eller andra kunder. Vi noterade vikten och färgen på klisterlapparna för att kunna avgöra om det var samma paket köttfärs som eventuellt skulle gå att återfinna i köttdisken morgonen efter. Totalt märkte vi upp 14 paket i de fyra stora ICA-Maxibutikerna. MER ÄN HÄLFTEN, åtta stycken, av de uppmärkta köttfärspaketen låg i butikshyllorna på morgonen. Nu med ny plast, ny etikett med ny packdatum och sista förbrukningsdag. De förpackningar vi inte återfann kan redan ha sålts eftersom det inte var möjligt för oss att besöka alla butiker direkt efter de öppnade klockan 08.00 på morgonen. VI LYCKADES OCKSÅ med dold kamera komma innanför köttdisken i en av butikerna, ICA-Maxi i Botkyrka. På bilderna kan man bland annat se chefen för köttavdelningen själv delta i arbetet med att dra bort plasten från köttpaketen och märka om dessa med ny datum. Det finns också bilder på en "balja" i kylrummet där det ligger kött av olika former slängt. Enligt Daniel som arbetat i butiken, blandas detta upp med nytt kött och mals sedan till "ny" köttfärs. Reporter är Janne Josefsson. Research och de dolda inspelningarna som rör märkningen av köttfärspaketen har gjorts av Lars-Göran Svensson och Rune Bergström. Vi har arbetat med reportaget under drygt en månad på heltid. Fotografer i reportaget är också Magnus Tingman och Åke Wehrling som också redigerat."
Text: Marléne Dahlin
|