Person med svart t-shirt med ”Lost Management Cities” och löparmotiv, inomhusmiljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Vad betyder musiken för Armand Duplantis? I videon ser du en intervju och hör nya låten ”Bop”. Foto: teams

Armand Duplantis om nya låten ”Bop”: ”Den är vibes och kul”

Uppdaterad
Publicerad

Stavhopparen Armand Duplantis överraskade i veckan med att han tänker släppa en låt. Nu är ”Bop” ute, en låt han beskriver som kul.

Världsmästaren Armand Duplantis har skrivit musik i några år, men mest som på lek tillsammans med sina vänner.

Nu är det dock tid för världen att få sig ett smakprov av artisten Mondo – som släppt första singeln ”Bop”.

– Den här låten är lite mer vibes och kul, oseriös på något sätt. Jag försökte hitta en text som passade viben utan att övertänka det, säger Armand Duplantis till SVT Kulturnyheterna.

Vad betyder bop?

– Bop är en dans, man boppar runt på amerikansk engelska. Det är också slang för en hit och en banger.

30 låtar till

Låten är skriven tillsammans med Rasmus Wahlberg och Emil Berg. Trion träffades för några år sedan och klickade. Sedan dess har de spenderat tid tillsammans i studion. Ofta börjar låtskrivandet som ett slags jammande förklarar Armand Duplantis, och hittills har de skrivit 30 låtar – varav två till kommer att släppas officiellt.

– Jag har inte bestämt vilka det är som jag kommer att släppa. Men låtarna har helt olika vibes, det är inte bara den här typen av genre, säger Armand Duplantis och fortsätter:

– Det är en r'n'b, pop och afro-blandning, men också influenser av svensk hiphop och pop.

Presterar bättre

Även om han inte alltid skrivit musik, så har Armand Duplantis umgåtts mycket med musiker. En av hans bästa vänner från Louisana är nämligen countryartist.

– Mina polare har ett band så jag har alltid hängt runt i studion med dem och lekt runt. Jag har inte varit där och sjungit och gjort låtar men hängt, säger han.

Låtskrivandet beskriver Duplantis som ”terapi” och han menar att den hjälpt hans idrottskarriär. Några mål med artisteriet har han däremot inte.

– Det här gav mig energi, det tog ingen energi och det var det viktigaste – för jag har ganska mycket att göra med stavhopp. Om jag ska ha någonting på sidan så måste det vara något som ger energi.

Tredelad bild. Vänster: Person i soligt utomhusmiljö. Mitten: Person i bil. Höger: Person i färgglada kläder.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Duplantis är inte den enda idrottsstjärnan att släppa musik. I videon ser du några guldkorn från arkivet. Foto: Youtube

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.