Foto: TT Bild

Dagens Media köper Medievärlden

Uppdaterad
Publicerad

Tidningen Dagens Media köper upp konkurrenten Medievärlden. Medievärlden kommer att finnas kvar under samma varumärke men redaktionerna slås ihop.

– Titlarna kompletterar varandra på ett väldigt bra sätt. Under samma tak har vi nu två separata nyhetssajter, med poddar, bloggar, och nyhetsbrev som servar branschen med de smartaste nyheterna, säger Niclas Rislund, chefredaktör på Dagens Media.

Branschbevakande Medievärlden har funnits sedan 1920 och grundades av Tidningsutgivarna, men hette då Pressens Tidning. Tidningen bytte namn 2006.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.