Foto: Domenico Stinellis/AP/TT

Elena Ferrante blir kolumnist i The Guardians helgmagasin

Uppdaterad
Publicerad

Författarpseudonymen Elena Ferrante ska ge sig på ett nytt format. Brittiska The Guardian har nämligen plockat upp henne som kolumnist.

Författaren kommer varje vecka dela med sig av sina tankar om bland annat kärlek, barndom och åldrande, skriver The Guardian. Och enligt tidningen har Elena Ferrante sagt att hon ”lockas av chansen att få utmana sig själv”.

Hösten år 2016 avslöjade en journalist Ferrantes identitet – som fram till dess varit okänd sedan debuten år 1992. Ett avslöjande som dock kom att mötas av skarp kritik då det ansågs integritetskränkande och irrelevant.

Men Ferrante själv har aldrig bekräftat uppgifterna som framkom.

Romansvit blir tv-serie

Under året kommer även den hyllade Neapelkvartetten – som gestaltar en resa från barndom till författarskapet – ha premiär som tv-serie undertecknad den italienska regissören Saverio Costanzo. En serie där även författaren själv har varit delaktig i manusarbetet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.