Originaltitel: Partir
Betyg: 3 av 5
Regi: Catherine Corsini
I rollerna Kristin Scott Thomas, Sergi López, Yvan Attal
En sydfransk affär öppnar onekligen som en mycket fransk affär: en man och en kvinna i en säng i ett vackert designerhus. Kvinnan tittar på mannen, kliver upp och lämnar rummet. Klipp till husfasaden. Sedan hörs ett skott.
Klipp till sex månader tidigare: Suzanne, Samuel och deras två barn lever ett ordnat, men kyligt och känslolöst liv i sitt designerhus. Suzanne ska snart börja jobba igen efter att ha varit hemmafru i femton år. Hennes man hjälper henne att bygga ett kontor i anslutning till deras hem, och – POW! – hon blir blixtförälskad i en av byggarbetarna. De inleder en intensiv affär.
Det börjar kanske som ett franskt standarddrama om kyliga, stela män och uttråkade, vackra kvinnor som har passionerat och sensuellt vänsterprasselsex med varm, mänsklig, levnadsglad och fattig byggarbetare. Men, filmen växer och ändrar kurs när Suzannes förälskelse leder till att hon kastas från ett välbärgat och bekymmerslöst liv ut till en krass verklighet där hon tvingas inse att hon är ekonomiskt beroende av sin man.
”En sydfransk affär” blir en otäck påminnelse om hur livet ser ut för många kvinnor världen över, hur ens eget liv hade kunnat se ut om man levt i en annan tid, eller i ett annat land där det är svårt för kvinnor att vara ekonomiskt oberoende och/eller tjäna sina egna pengar. Det är skickligt gjort, och det är oerhört klaustrofobiskt och plågsamt att se.
Emma Gray Munthe
Se trailern på den officiella sajten
Betyg: 3/6 Svenska Dagbladet
Betyg: 3/5 Dagens Nyheter
Betyg: 3/5 Expressen
Betyg: 3/5 Aftonbladet