Robinson och TV4 tog en sex år lång paus från varandra. Årets publiksuccé har nu banat väg för en andra säsong, det bekräftar kanalen till TT Spektra.
Årets säsong har fått hård kritik för att produktionen varit för hårda mot deltagarna. Laget som fick bo i ”Träsket” hade väldigt lite tillgång till mat och det gick så långt att deltagarna bråkade om vem som skulle röstas ut på ö-råden.
– Jag tycker inte det har varit för hårt. Vi har valt att göra en ren och rak version till att börja med, men vi kommer säkert att utveckla programmet till säsong två, säger Martin Nygren, exekutiv producent.
Linda Isaksson ska vara mammaledig och kommer inte att fortsätta som programledare. Vem som ersätter henne är ännu inte klart.
Sofia Benholm