Lauren Graham och Alexis Bledel spelar huvudrollerna i Gilmore Girls. Foto: AP/T

Gilmore Girls tillbaka i rutan

Uppdaterad
Publicerad

Den rappa mor och dotter-duon Lorelei och Rory återvänder i en ny säsong.

Netflix har anlitat ”Gilmore Girls”-skaparen Amy Sherman-Palladino för att göra en ny säsong av den älskade tv-serien, rapporterar Variety. Tittarna kommer att få återvända till staden Stars Hollow i fyra nya 90-minutersavsnitt, som kan komma att leverera serieskaparens originalvision för tv-serien.

Hoppade av projektet

”Gilmore Girls” sändes mellan 2000 och 2007. Serieskaparen Amy Sherman-Palladino hoppade av serien inför den sista säsongen på grund av en kontraktsdispyt, och har i efterhand sagt att seriens slut inte var det hon själv avsett. Hon har tidigare kommenterat möjligheterna för en ny säsong på följande vis:

– Om det någonsin händer lovar jag att det blir på rätt sätt. Det finns inga konflikter mellan oss i produktionen, vilket är viktigt. Allt skulle däremot behöva klaffa, rätt format, rätt tajming. Om den chansen uppstår kommer vi alla att kasta oss över den, sa hon under tv-festivalen ATX förra sommaren.

Flera amerikanska medier har rapporterat om att den sista säsongen nu blir verklighet. Netflix har avböjt att kommentera saken för Variety.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.