Irving förnekar Förintelsen från fängelsecellen

Uppdaterad
Publicerad

Den brittiske historikern David Irving fortsätter att förneka att Förintelsen har ägt rum.

Från sin fängelsecell sade den 67-årige Irving på torsdagen att det inte finns några belägg för en organiserad massförintelse.

I en intervju med den österrikiska nyhetsbyrån APA förnekade Irving att det fanns ett ”program mot judar” under Tredje riket i Tyskland.

– Om det fanns ett program, hur kan det då komma sig att 200 000 judar emigrerade mellan 1933 och 1939, sade han.

Förra veckan dömdes Irving av en domstol till tre års fängelse för förnekande av Förintelsen, vilket är straffbart i Österrike. I intervjun kritiserade han den österrikiska lagstiftningen, kallade den löjlig och absurd och jämförde Österrikes agerande med en nazistat.

– Jag sitter inlåst här, trots att jag bara uttryckte mina fria åsikt. Ni borde utöva bestraffning av ert eget folk, inte av utlänningar, sade Irving.

Irving sade när domen föll att han har ”rätt att ha fel” och vägrar låta sig tystas. Det österrikiska justitiedepartementet förhåller sig kritiskt till att det görs intervjuer med Irving. Det är inte lämpligt att ställa ett podium till Irvings förfogande, påpekar departementet.

TT/AFP

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.