Fatima Hassouna och tio av hennes familjemedlemmar dödades i onsdags, rapporterar flera medier.
Hassouna, som bland annat rapporterat för brittiska The Guardian, dödades av ett israeliskt luftangrepp, som enligt israelisk militär syftade till att döda en Hamas-medlem.
Fatima Hassouna är även föremål för en dokumentär som ska visas under filmfestivalen i Cannes i maj i parallellsektionen ACID.
”Hon var ett ljus, så begåvad. När ni ser filmen kommer ni att förstå”, säger dokumentärens regissör Sepideh Farsi till Deadline.
Den fransk-iranska regissören säger att hon varit rädd för att Hassouna skulle bli en måltavla på grund av sitt journalistiska arbete.
Enligt The Guardian är kriget i Gaza den dödligaste konflikten för journalister i modern historia – mellan 170 och 206 journalister uppges ha dödats i Gaza sedan 2023.