I år är de 50 år sedan Abba vann Eurovision med Waterloo och Blue Swede klättrade in på en förstaplats på den amerikanska Billboardlistan med låten Hooked on a feeling. 1974 började svensk musik leta sig ut i världen, där har den stannat.
Sveriges närvaro på den internationella musikscenen märks bland annat på festivalen South by Southwest som avslutades i helgen. Under årets festival var flera av artisterna från Sverige, bland annat Sarah Klang och Waterbaby.
Festivalen är en av världens största i sitt slag och ambitionen är att vara främst inom såväl media, kultur som teknologi och musik. Hela huvudgata stängs av i centrala Austin, Texas, och vigs helt åt den veckolånga festivalen. Under festivalen spelar 2000 band och artister.
En av årets 300 000 besökare var SVT:s musikkritiker Per Sinding-Larsen.
– Bara det faktum att man är från Sverige kan väcka ett intresse, säger han.
Tryck på klippet för att höra PSL:s rapport från festivalen.