Jan Guilous mest kända romankaraktär Carl Hamilton har tidigare spelats av Stellan Skarsgård, Peter Haber, Stefan Sauk, Peter Stormare och Mikael Persbrandt.
Nu är det klart att agenten är tillbaka i rutan, denna gång i C More och TV4:s tv-serie, som har premiär 2019, skriver Expressen.
Jakob Oftebro i huvudroll
Huvudrollsinnehavaren Jakob Oftebro är tidigare känd från bland annat Bron och Tom of Finland. I ett pressmeddelande säger han ser fram emot rollen som Hamilton:
”Berättelsen om Carl Hamilton är till handlingen både spektakulär och spännande, men han är också en oerhört komplex person. Det är lockande att få visa en annan sida av en så välkänd historia som fortfarande är höljd i dunkel, hur han rekryterades till underrättelsetjänsten, innan han finslipats till den mästeragent och hjälte som tittarna är vana att se honom. Som ung är han fortfarande sökande, han försöker hitta sin plats och är inte ofelbar.”