Advokaten till den nu 38-åriga kvinnan som stod bakom anklagelserna har lagt ned sin talan.
Detta efter att kvinnan frivilligt dragit tillbaka sin civilrättsliga stämningsansökan mot de båda männen på fredagen, rapporterar AP med hänvisning till domstolsdokument.
Den anonyma kvinnan har tidigare hävdat att hon blev våldtagen av Jay-Z och Sean ”Diddy” Combs i samband med en efterfest under MTV Video Music Awards 2000, då hon bara var 13 år.
Det framkommer inte i dokumenten varför hon nu valt att dra tillbaka sin anmälan.
Jay-Z: ”En seger”
Jay-Z har tidigare avvisat våldtäktsanklagelserna som falska och som ett utpressningsförsök.
I ett uttalande som publicerats på sociala medier kallar hiphopartisten tillbakadragandet för ”en seger”.
”Den fiktiva saga som de skapade hade varit att att betrakta som skrattretande om det inte vore för allvaret i påståendena”, skriver Jay-Z, eller som han egentligen heter, Shawn Carter.
Han fortsätter med att beskriva det trauma som anklagelserna utsatt honom, hans fru Beyoncé och deras barn för.
”Det får aldrig förminskas”, skriver Jay-Z.
Sean ”Diddy” Combs sitter fortfarande häktad, anklagad av över 120 personer för bland annat våldtäkt och sexhandel. Hans rättegång inleds den 5 maj.