Zweigbergk och Sahlin startar podd

Publicerad

Författaren och radioprofilen Helena von Zweigbergk och ex-politikern Mona Sahlin startar podcast ihop. I ”Sahlin och Zweigbergk” ska de utforska ”sig själva, varandra, samtiden, dåtiden och vad det innebär att vara kvinna”, enligt ett pressmeddelande.

Duon, som tidigare inte har känt varandra, tar nu möjligheten att dela med sig av sin nya bekantskap i podden ”Sahlin och Zweigbergk”.

När Mona Sahlin och Helena Zweigbergk gästade Morgonstudion fick de frågan om hur poddidén uppstod.

– Hela poddvärlden är som ett pågående kollektivt samtal. Men hur många gråhåriga sextioplus-kvinnor finns det som har levt, gjort misstag, gjort rätt saker och som även vill leva länge – men samtidigt accepterar att bli ”gammal”?, säger Mona Sahlin.

”Inte så farligt att bli gammal”

Hon tycker även att det ibland kan vara svårt att dra gränsen mellan vad som är för privat att prata om i podden. Enligt Helena Zweigbergk kan det ibland finnas fördelar med att tillhöra den äldre skaran.

– Hos yngre finns en starkare bild av att alla är så perfekta och felfria. Nuförtiden känner jag mer och mer att man ska slappna av och inte sätta på någon mask. Man är ju som alla andra – man har inte så mycket att försvara.

– Det är kul att hänga med oss och det är inte så farligt att bli gammal, säger Mona Sahlin.

Premiäravsnittet finns ute nu och ett nytt avsnitt kommer varje måndag.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.