Helena Dyrssen lämnar nu jobbet som överdirektör på Skatteverket. Foto: Skatteverket/SVT

Helena Dyrssen lämnar Skatteverket

Uppdaterad
Publicerad
Uppdrag granskning ·

Helena Dyrssen, överdirektören på Skatteverket som ringde för att varna sin före detta kollega om att Uppdrag granskning begärt ut uppgifter om honom, lämnar nu Skatteverket.

Helena Dyrssen, som är före detta statssekreterare, hamnade i blåsväder i samband med att hon ringde för att varna sin före detta kollega på regeringskansliet, kabinettssekretare Frank Belfrage, om att Uppdrag granskning begärt ut uppgifter om honom.  

– Jag känner Frank för vi har varit kollegor sedan tidigare. Jag gjorde den bedömningen att det kunde se snyggt ut om jag också hade berättat för honom att de uppgifterna har lämnats från Skatteverket på rätt sätt, sa överdirektör Helena Dyrssen till Uppdrag granskning när hon konfronterades med uppgifterna.

Att Helena Dyrssen ringde för att varna Frank Belfrage hade godkänts av Helena Dyrssens chef, Skatteverkets generaldirektör Ingemar Hansson. Hon fick dock aldrig tag på honom. Agerandet har i efterhand fått skarp kritik, inte minst från anställda inom Skatteverket. En oberoende utredning konstaterade dessutom att det som hänt allvarligt skadat Skatteverkets förtroende. 

Vill inte svara på frågor

Uppdrag granskning har sökt Helena Dyrssen för en intervju om varför hon nu slutar på Skatteverket och om det finns några kopplingar mellan hennes uppsägning och den kritik som riktats mot henne. Hon har avböjt att svara på några frågor. Helena Dyrssen slutar 1 december, drygt två år innan hennes förordnande som överdirektör skulle ha löpt ut.  

Helena Dyrssens nya jobb blir som vd och seniorkonsult på pr-byrån Nordic Public Affairs. Där blir hon kollega med bland annat förre arbetsmarknadsministern Sven-Otto Littorin och Telia Soneras förra kommunikationsdirektör Cecilia Edström.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.