Tvådelad bild. Vänster: Hand täcker kameran. Höger: Par gifter sig under blomsterportal.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Tusentals människor har förlorat sina besparingar – medan bedragarna själva har levt lyxliv med dyra prylar och flådiga fester. Nu är det dags att konfrontera dem. Foto: SVT

Lever lyxliv på stulna miljonerna – här avslöjas bedragarna av Uppdrag granskning

Publicerad
Uppdrag granskning ·

Bedragarna har kunnat verka i hemlighet och levt ett liv i lyx på de stulna pengarna. De har varit anonyma – dolda bakom falska bolag och fingerade namn.

Fram tills nu.

Uppdrag granskning kan nu avslöja vilka som ligger bakom det georgiska bedragarnätverket som lurat hundratals svenskar på pengar.

I läckan inifrån bedragarnätverket som Uppdrag granskning har fått ser vi att ligan, som kallar sig AK-gruppen, lurar till sig mer och mer pengar. Sammanlagt har de stulit över 200 miljoner kronor under 2024.

Meri Shotadze, som leder AK-gruppen, visar upp sin Rolexklocka prissatt till 17 500 dollar. En av de bäst betalda bedragarna som kallat sig ”Lana Lehmans”, heter egentligen Lana Vakhtangadze. Hon ska stjäla över 1,5 miljoner kronor i månaden för att nå sin maximala bonus.

Identifierar bedragarna

Tillsammans med det internationella grävnätverket OCCRP och journalister från över 30 länder har Uppdrag granskning kartlagt nätverket.

I programmet ”Bedragarnas imperium” avslöjas bedragarnas verkliga identiteter, och journalisterna söker upp deras ”callcenters” i Georgiens huvudstad Tbilisi. Men kontoren är omgärdade av säkerhet och teamen motas bort av säkerhetsvakter. Det finns uppgifter att en av männen som journalisterna stöter på tidigare har arbetat för en särskild polisgrupp på det georgiska inrikesministeriet. Nu jobbar han för bedragarnätverket. Osäkerheten gör att teamen snabbt behöver bege sig till flygplatsen för att inte riskera att få minneskort beslagtagna.

Men de georgiska journalisterna gör en sista konfrontation, mot Akaki Kevkhishvili, som beskrivs som bossen i bedragarnätverket. 

Se i videoklippet ovan.

Den georgiska åklagarmyndigheten har efter avslöjandet inlett förundersökning mot AK-gruppen.

Meri Shotadze, Mari Charchiani, Lana Vakhtangadze och Akaki Kevkhishvili har inte velat svara på frågor.

OM GRANSKNINGEN

Läckan som Uppdrag granskning har fått består av nästan tre miljoner filer – namn och telefonnummer till tiotusentals offer, utdrag från bedragarnas interna chattar och bokföring – och en miljon ljudfiler där vi hör hur bedragarna manipulerar och lurar personer i bland annat Storbritannien, Estland, Spanien, Kanada, Tyskland och Sverige.

Med hjälp av OCCRP, ett journalistnätverk specialiserat på organiserad brottslighet och korruption, låter vi journalister i 34 länder få tillgång till Uppdrag gransknings läcka. Tillsammans identifierar journalisterna ”callcenters” som bland annat ligger i Georgiens huvudstad Tbilisi.

Under arbetet hittar vi ett ännu större bedragarnätverk, delvis baserat i EU och Israel. De har sedan 2021 stulit över 2,5 miljarder kronor. I filerna kan man se hur de lägger 13 miljoner kronor i månaden på marknadsföring – bland annat på bluffannonser på Facebook.

Se ”Bedragarnas imperium” på SVT Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.