Explosion vid flerfamiljshus på Lidingö – två skadade
Något har detonerat vid entrén till ett flerfamiljshus på Lidingö öster om Stockholm. Två personer har skadats lindrigt, uppger polisen.
Under måndagskvällen inträffade även en explosion i ett trapphus till ett flerfamiljshus i Farsta, söder om Stockholm. Fem personer skadades lindrigt.
Norge fortsätter att finansiera Unrwa
Norges FN-ambassadör Merete Fjeld Brattested uppger att Norge kommer att fortsätta skicka bistånd till det palestinska FN-organet Unrwa.
Detta efter att flera länder, inklusive Sverige, pausat sitt stöd efter att Israel bland annat anklagat tolv Unrwa-anställda för att ha deltagit i Hamas attacker den 7 oktober.
Kalifornien ska rösta om historisk satsning mot hemlöshet
I Kalifornien lever nästan 200 000 hemlösa, i många fall till följd av missbruk och fattigdom. Nu ska väljarna i delstaten ta ställning till ett av landets största krafttag någonsin mot hemlöshet och psykisk ohälsa.
– Många hemlösa är psykiskt sjuka. Det är ett växande problem, säger advokaten Randy Shaw.