Polisförbundets oro: Arbetssituationen kan göra att fler lämnar yrket

Uppdaterad
Publicerad

Polisförbundet beskriver en oro och frustration bland många medlemmar.

– Många funderar på att sluta och vi behöver behålla varje polis nu, säger Lena Nitz, Polisförbundets ordförande.

Lena Nitz beskriver en tuff arbetsmiljö för poliser i yttre tjänst, med hög arbetsbelastning och hög utsatthet för våld och hot. Karaktären på hoten har också förändrats enligt henne.

– Det riktas mer mot privatlivet och har blivit grövre, konstaterar hon.

Polisförbundet: Behövs fler poliser

Enligt henne handlar lösningen framförallt om att det bör bli fler poliser i tjänst.

– Det är säkrare att vara många, sannolikheten att man tar rätt beslut ökar om man är utvilad och har fler kollegor.

Poliskåren har växt den senaste tiden, men Lena Nitz tycker ändå att det går för långsamt.

– Jag är orolig för att fler kommer att sluta, säger hon.

Polisledningen: ”Låg personalomsättning”

Polismyndigheten svarar att den ständigt arbetar med att förbättra arbetsvillkoren för medarbetare. De senaste åren har omsättningen på poliser varit låg, uppger Nadia Jaber, pressekreterare vid polisens nationella mediecenter.

”Men det betyder inte att vi kan luta oss tillbaka, utan vi arbetar vidare i frågor som gäller alltifrån säkerhet, arbetsmiljö, karriär- och utvecklingsvägar och uppvärdering av polisyrket. Till det behöver vi bli fler poliser”, svarar hon i ett mejl. 

Hon tillägger att det pågår ett ”intensivt” arbete för att fler ska söka sig till polisutbildningar och att huvuddelen kommer att tillföras lokala polisområdena. De ska arbeta för att ”säkerställa säkerheten och tryggheten i lokalsamhället”, kommenterar Jaber.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.