Måndag
09.00: SVT inleder direktrapporteringen på svtnyheter.se om det historiska besöket. Redan tidigt på måndagsmorgonen kliver SVT:s korrespondent i Rom, Kristina Kappelin, på påvens flygplan som en av fem svenska journalister som får följa med på resan från Rom till Malmö.
10.00: SVT sänder live på vår sajt inför landningen på Malmö airport.
11.00: Påven landar på Malmö Airport för ett officiellt mottagande med statsminister Stefan Löfven (S) och kulturminister Alice Bah Kunke (MP).
13.50: Påven möter kungaparet i Kungshuset i Lund.
13.30: Evenemanget ”Together in hope” börjar på Malmö arena. Sångare och ungdomskörer från samfund i hela Sverige deltar. SVT Nyheter sänder live.
14.30: Den stora gudstjänsten i Lunds domkyrka. Gemensam gudstjänst med Påve Franciskus och bland andra biskop Munib Younan och generalsekreterare för Lutherska världsförbundet, Martin Junge. Inte öppen för allmänheten men direktsänds i SVT.
Framför Lunds domkyrka hålls en smal fålla öppen för allmänheten. De som inte ryms där får nöja sig med att följa allting på storbildsskärmar från Stortorget en bit bort.
16.55: Påven anländer till Malmö arena och hälsas välkommen av publiken. Påven håller tal och följs i talarstolen av en mängd andra talare från hela världen. SVT Nyheter sänder live från 16.30.
Tisdag
09.30: Katolsk mässa på Swedbank stadion i Malmö. Mässan beräknas pågå i cirka två timmar. Allmänheten är välkomna men det krävs en biljett, som är gratis och delas ut bland annat i den katolska församlingen i Malmö. Även icke-katoliker är välkomna till mässan. SVT sänder live från mässan.
12.30: Officiellt avsked på Malmö airport.
12.45: Avresa till Rom.
Källa: Svenska kyrkan, Stockholms katolska stift