AIK jagar Patrik Klüft

Uppdaterad
Publicerad

RONNEBY | Kallinge/Ronneby IF:s tränare Patrik Klüft kan vara på väg till Elitserien. Enligt Sportbladet vill AIK ha honom assisterande tränare.

Hockeytränaren som själv aldrig spelat hockey kan, om Sportbladets uppgifter stämmer, snart ingå i tränarstaben för Elitserielaget AIK.

– Min ambition är att vinna och få jobba med ­utveckling av hockey­spelare. Det vore kul att få jobba med de bästa hockeyspelarna, säger Patrik Klüft, till Sportbladet.

AIK:s förhandlingar om ett förlängt samarbete med tränaren Roger Melin sprack häromdagen.

Enligt Sportbladet vill AIK:s sportchef Anders Gozzi inte kommentera uppgifterna om Patrik Klüft.

– Bättre om Gozzi pratar i nuläget, faktiskt, och det är inte för att jag vill vara tråkig utan att det ska gå rätt till, säger Patrik Klüft till Sportbladet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.