Man i kavaj sittande i ett kontor med trätak och väggdekorationer.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Moderaternas tillförordnade gruppledare i Region Blekinge berätta vad som händer nu, när man är utan finansregionråd i flera veckor. Foto: SVT

Efter Sophia Ahlins (M) avgång i Region Blekinge: Detta händer nu

Uppdaterad
Publicerad

Region Blekinge är utan finansregionråd sedan i fredags, då Sophia Ahlin (M) lämnade sina uppdrag efter kritik från samarbetspartierna.

Nu inleds en process för att få hennes efterträdare på plats – och det kan ta flera veckor.

– Jag såg inte detta komma, det kom väldigt hastigt, säger Anders Lund (M), som menar att misstroendet mot partikollegan Ahlin står för SD och KD.

Nu ska Moderaterna nominera efterträdare till hennes post som finansregionråd. Även en ny gruppledare för Moderaternas regiongrupp ska tillsättas – en roll Anders Lund själv är beredd att ta.

Sophia Ahlin (M) avgår

– Är det så att partiet vill ha mig så ställer jag upp och gör mitt bästa.

Flera veckor utan finansregionråd

När nomineringar kommit in ska valberedningen lämna sina kandidater till regionfullmäktige, som sedan röstar om vem som tar över rollen som finansregionråd i Blekinge.

Trots att det kan dröja flera veckor tills rollen är tillsatt, menar Anders Lund att det inte kommer att påverka verksamheten.

Hör honom berätta i klippet ovan

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Sophia Ahlin (M) avgår

Mer i ämnet