Hästar fick inte veterinärhjälp

Uppdaterad
Publicerad

En hästägare i västra Blekinge måste hädanefter omedelbart kontakta veterinär när hans hästar blir sjuka. Han får inte heller smörja in sina djur med liniment och oljor efter att två nya fall av misskötsel uppdagats.

När länsstyrerlsen gjorde en inspektion hos hästägaren i oktober i fjol påträffades två hästar med mjälliknande bitar av hud samt hudförändringar. En distriktsveterinär tillkallades och kunde konstatera att en av hästarna var insmord i någon olja och hade mycket stora flagor av hud på kroppen. Hästen uppvisade även förhårdningar och svullnader på ett flertal ställen på kroppen samt hade ett ett öppet sår.

Även den andra hästen hade rikligt med mjälliknande hudflagor på kroppen Båda hästarna visade tecken på ömhet i huden.

Ägaren berättade att den ene hästen behandlats med liniment och olja och att kontakt med en annan veterinär tagits. Men även den veterinären skrev i sitt utlåtande att skadan misstänktes bero på blistring, det vill säga behandling med liniment.

Länsveterinären gör nu bedömningen att skadorna på den ena hästen beror på upprepade påstrykningar av retande preparat, vilket sannolikt har orsakat hästen smärta och veterinär borde ha tillkallats. Att själv behandla hästar och riskera att djuren utsätts för onödigt lidande är ett tecken på bristande kunskap hos hästägaren.

Redan 2007 förelades hästägaren på sju punkter av Miljöbundet Blekinge Väst sedan han behandlat en häst med preparat som kan ge blisterskador och hästägaren varit medveten om följderna. Kontrollmyndigheten ansåg inte att hästägaren inte hade kunskap att sköta djuren på ett djurskyddsmässigt bra sätt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.